לאחר לילה של חילוץ נעצר האב הערבי על-ידי המשטרה

20/05/2007

הפנייה שהתקבלה בשעות אחר הצהרים של יום ראשון שעבר במוקד החירום של יד לאחים, העבירה באחת את יושבי חדר המצב של האגף להצלה מטמיעה לכוננות. על הקו הייתה קרובת משפחה של בת ישראל הכלואה עם בתה בת הארבע בדרום הארץ, המאוימות קשות על-ידי אביה הערבי של הילדה.

אנשי מחלקת המודיעין של האגף להצלה מטמיעה רותקו מיידית לאיסוף מידע מודיעיני על פרטי המקרה, תוך התמקדות בסדר יומו של האב הערבי. מהפרטים עלה בבירור כי הלילה, בשעה אחת לפנות בוקר, לא ישהה האב הערבי הבית. ניתוח של מכלול הנתונים העלה כי האישה והילדה בת הארבע מצויים בסכנת חיים וכי אין מנוס מנקיטת פעולה מיידית, כבר במהלך הלילה.

דקות אחדות לאחר השעה אחת בלילה, ווידאה חוליית התצפית של יד לאחים כי השטח סטרילי לחלוטין. האות ניתן ואנשי יחידת החילוץ נכנסו אל הבית. את האם היהודייה שקיבלה את פניהם הם זירזו להכין את הילדה ולהתכונן מיידית ליציאה. תוך דקות אחדות יצאה האם מן הבית כשהילדה, עטופה בשמיכה, אחוזה בידיה, היישר לרכב שציפה להן ובתוכו עובדת סוציאלית בכירה, מתנדבת בשירות יד לאחים, שצברה ניסיון רב במקרים אלו.

בעוד הרכב ובו האם והילדה דוהר בשעטה לעבר תחנת המשטרה בבאר שבע, כשהוא מלווה ברכב חיפוי – צוות של פעילי יד לאחים ריכז במהירות את חפציה האישיים והכניסם לתוך עשרות ארגזי קרטון שהוכנו לשם כך מבעוד מועד. הללו הוכנסו לתוך רכב מסחרי גדול. בכל אותה עת עקבה חוליית המעקב אחר האב הערבי על מנת לוודא כי הלה לא משנה לפתע את תכניותיו ומגיע לבית האם והבת, ללא כל הודעה מוקדמת.

ברכב החילוץ שררה התרגשות שלוותה במתח גדול מצד האם. הפעילים הבהירו לאם את סיבת הנסיעה ישירות לתחנת המשטרה היא משום שחשוב עד מאוד שתגיש תלונה שתביא למעצר האב הערבי. האם חששה מאוד מפני הגשת התלונה פן יבולע לה על-ידי האב הערבי ורכב החילוץ דומם את המנוע בסמוך לתחנת המשטרה עד שהעובדת הסוציאלית הצליחה לדבר על לבה ולשכנעה כי כל רע לא יאונה לה.

אולם ברגע שהצוות והאם נכנסו לתחנה, נתקפה האם בבהלה בלתי נשלטת. "תעצרו תעצרו", קראה בהיסטריה, "נזכרתי בדבר נורא. אחד השוטרים העובד כאן בתחנה הוא בן דודו של האב הערבי", אמרה לפעילים. "הוא עלול לשבש את הכול", לחשה. פעילי יד לאחים יצאו אפוא תחילה מהרכב ודרשו לשוחח עם הקצין התורן בטרם תיכנס האם לתחנה. הקצין הבטיח להם כי הוא יערב אישית לכך שהשוטר ימודר אישית מכל טיפול וגישה למקרה זה.

רק בשלב זה נכנסה האם לתחנה וגוללה את סיפורה הקשה בפני החוקר. בשלב ראשון ביקשו אנשי המשטרה להוציא צו הרחקה נגד האב הערבי, אולם בהוראה ישירה של יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, שליווה טלפונית את המבצע לכל אורכו, הביעו אנשי יד לאחים לכך התנגדות נחרצת ודרשו בתוקף כי יוצא צו מעצר נגד הבעל, מבלי להסתפק בצו הרחקה שאין לו כל השפעה ממשית, מאחר ובלאו הכי תעבור האישה לדירת מסתור שאין כל סיכוי שהבעל יידע על קיומה.

בשעה שבע בבוקר, לאחר לילה ללא שינה, שבו אנשי יחידת החילוץ למטה המשרדים הראשיים של יד לאחים כשהם מתקבלים בחום על-ידי ראשי הארגון, לא לפני ששיכנו את האם והילדה בדירת המסתור. שעה קלה לאחר מכן, הניחו אנשי משטרת באר שבע את ידם על האב הערבי שהושם במעצר.

בימים אלו מלווה מחלקת השיקום הסוציאלי של יד לאחים – שעובתה לאחרונה בצוות נוסף של עובדות סוציאליות – את האם והילדה בחייהם הנפתחים מחדש.