מאות הפגינו בערד: "לא לציידי הנפשות המיסיונרים"

27/11/2007

מאות תושבים, דתיים וחילוניים, הפגינו ביום שני השבוע בערד נגד נגע המיסיון העושה כל אשר לאל ידו ללכוד נפשות תמימות בקרב תושבי המקום והעולים החדשים. ההפגנה הגדולה התקיימה ברחוב נוף, בשכונת חצבים שבערד. זאת משום שבמקום מקיימים המיסיונרים פעילות וחוגי נוער. ההפגנה התקיימה לאחר שהמשטרה נאלצה, על פי הוראות בג"צ, לתת רישיון להפגנה.

התושבים בערד, דתיים ולא דתיים כאחד, מסתייגים עמוקות מהניסיון של מיסיונרים לצוד נפשות תמימות של אנשים במצוקה, ולהעביר אותם על דתם. הקהל עמד כשעתיים על רגליו והביע את קול המחאה הכואבת.

בהפגנה השתתפו: כ"ק האדמור מנדבורנה-חדרה, כ"ק האדמו"ר מסטניסלאב, רבה של ערד הגאון רבי יוסף אלבו, הגאון רבי חיים וולקוביץ רב קהילת חסידי גור בערד, הרב ינון אילני, ראש ישיבת ההסדר 'חן במדבר', ח"כ הרב יעקב כהן, הרב שמעיה טננבוים, וראשי פעילי יד לאחים, המנהלים בעוז את הלוחמה העיקשת נגד המיסיון בעיר.

את דבר ההפגנה השמיע הרב אברהם מילשטיין, שזעק מקירות לבו: "למרות כל הניסיונות להרחיק אותנו, אנו זועקים מהלב, וגם אם לא ישמעו אותנו כי המשטרה אסרה עלינו להציב רמקולים, הקב"ה משמים ישמע את קולנו". הוא סיפר כי המיסיונרים מנסים למשוך בני נוער במסווה של פרויקטים לרווחה. כאשר נוצר קשר אישי איתם, הם מנסים להעבירם על דת ישראל, רח"ל. כיון שהם יודעים שההורים מתנגדים, הם מתדרכים אותם איך להמרות את פי הוריהם.

בהמשך סיפר כי הפעילות של אנשי יד לאחים שלהם חברו כל מתנגדי המיסיון בעיר יחד, לרבות הסוחרים החילונים במרכז המסחרי של ערד, הצליחה לדחוק את רגלי המיסיונרים מהמרכז המסחרי ופעילותם בשוק העירוני צומצמה.

גם פעילותם בכנסיה שלהם ברחוב גלעד, אמר, מצטמצמת בעקבות עמדתם הנחושה של פעילי יד לאחים המתייצבים מדי שבוע ומזהירים את האנשים מסכנת המיסיון. מתברר שבניסיון להוליך שולל אנשים תמימים, בנו המיסיונרים סוכה בכנסיה שלהם בחג הסוכות ותקעו בשופר בראש השנה. הפעילים מזהירים אנשים תמימים המגיעים למקום ומיידעים אותם כי מדובר בנוצרים המציגים את עצמם במצג-שווא כאילו היו יהודים.

הפעילים נגד המיסיון קובלים זה שנים על היחס המועדף שהמשטרה המקומית מעניקה למיסיונרים. האירועים וההתנגדות למיסיון, כבר הובילו לתקיפות אלימות מצד המיסיונרים כלפי היהודים שמחו כנגדם. המשטרה ניסתה למנוע את ההפגנות ואולם היא אולצה בצו של בג"צ לאשר למתנגדי המיסיון להפגין. למרות זאת, משכה המשטרה את האישור עד לרגע האחרון ורק ביום חמישי נתנה את האישור להפגין במקום, אולם אסרה להציג רמקולים בהפגנה.

בערבו של יום שני השבוע עוד ניסו המיסיונרים למנוע את קיומה של ההפגנה, גם באמצעים משפטיים, אולם נכשלו. למרות ההתרעה המאוחרת, וחרף האיסור המשטרתי להציב רמקולים, הגיעו מאות יהודים, דתיים וחילוניים, לבטא את הזעם כלפי המיסיונרים.

ח"כ הרב יעקב כהן שהדרים לערד כדי להשתתף בהפגנה, נשא נאום חוצב להבות ואמר על המיסיונרים: "כשהמסכה נקרעה מעל פניהם ודמותם האמיתית, הזדונית, נחשפה לעין כולם, הם עצמם השילו מעליהם את תדמיתם המחויכת. שוב ושוב נחשפו תושבי ערד, ובהם העם היושב בציון ואני כח"כ המלווה את הפעילות ועוקב אחריה, למסכת של אלימות קשה מצד אנשי המיסיון. אלימות ברוטלית, השתוללות חסרת מעצורים שהסתיימה בפציעתם של כמה מהנשמות הטובות שכל חטאם היה בכך שהם ביקשו למחות על העוול הנעשה לאור יום. הם דיברו בפה ובקול, הקול קול יעקב, והמיסיונרים השיבו כנגדם בידיים, הידיים ידי עשו".

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, אמר השבוע כי המיסיונרים שכרו דירות בערד ומנסים להשפיע על יהודים להמיר ח"ו את דתם. הציבור בעיר מתנגד לכך ועובדה שיהודים רבים, דתיים ולא-דתיים, גברים ונשים, הפגינו וזעקו למיסיונרים: "אנו לא רוצים בכם, לא רוצים ציידי נפשות".

הגרש"ב ליפשיץ ציין כי "ההתנגדות העזה למיסיון, הביאה אותם לידי איבוד עשתונות. העובדה שמיסיונרים תקפו באלימות, מלמדת שהם מאבדים את העשתונות. בזכות אנשי ערד, המסורים למאבק נגד השמד יומם ולילה, מונעים הרבה מהפעילות מיסיונרית. למגינת-לב, למיסיון המישיחי כ-90 סניפים, כמעט בכל עיר בארץ. אילו היו לנו בעוד כמה ערים אנשים כמו בערד, יתכן שהמיסיון כבר לא היה קיים. אנו מקווים כי המאבק הוא רק ההתחלה והלפיד יתרחב לכל הארץ, למנוע נסיונות שמד רח"ל".

יו"ר יד לאחים קרא לחברי הממשלה ובמיוחד לדתיים שבהם, להעביר את החוק שיקבע כי בארץ, בה יש אוכלוסיות מדתות שונות, אסור יהיה להשפיע לעבור מדת אל דת. זו דרישה מינימלית. שכן יהודים מגיעים לכאן מכל העולם כדי שילדיהם יישארו יהודים ודווקא כאן הם נחשפים לסכנת התבוללות ושמד.