מבצע אמא: הילדות חולצו מהכפר הערבי

מעריב

רחל התרגשה אתמול עד דמעות כששתי בנותיה הקטנות, האחת בת ארבע וחצי והשנייה בת שנה הוחזרו אליה, לאחר שנחטפו על ידי אביהן הערבי אל תוך שטחי הרשות הפלשתינית. כוחות משטרה וצה"ל יחד עם הארגון החרדי יד לאחים נכנסו אל הכפר הערבי באמצע הלילה, כיתרו את הבתים והחזירו אותן לישראל, למקום מבטחים.

הסיפור כולו החל לפי תשע שנים כשרחל (שם בדוי), יהודייה, בת למשפחה דתית מדרום הארץ, פגשה בערבי מוסלמי, תושב הכפר בית-אולא באזור בית לחם שבשטח הרשות ועברה לגור עמו למשך תשע שנים. השניים לא התחתנו ורחל לא התאסלמה, אך במרוצת השנים היא ילדה לו שתי בנות שהצטרפו ל-13 ילדיו הנוספים משתי הנשים הנוספות שלו.

אך לאחר מספר שנים של זוגיות מוצלחת, התחיל הבעל, לדבריה של רחל, להתעלל בה. לפני כשנה הגיעו מים עד נפש והיא החליטה סופית לעזוב את הכפר. היתה זו משימה לא פשוטה עבור רחל והיא נאלצה לברוח באמתלה שהיא נוסעת לבקר את אמה. רק לאחר זמן רב, לאור הפצרותיו של האב, רחל הסכימה שהוא יבוא לבקר את בנותיו, אך שילמה על כך ביוקר. לפני כחודש הוא הגיע לביתה, חטף את הבנות ואיים עליה: "אם את רוצה לראות שוב את הילדות, יש לך ברירה אחת בלבד – לחזור לכפר".

בשלב זה פנתה רחל לעזרת הארגון החרדי יד לאחים המטפל בחילוץ ושיקום נשים יהודיות שנקלעו לקשרים מסובכים עם בני מיעוטים. אנשי הארגון שכרו את שירותיה של עורכת הדין סיגל פייזקוב שלפני שבועיים הצליחה להוציא מבית משפט לענייני משפחה באשדוד צו הקובע כי הילדות צריכות להיות בחזקת האם וכי על המשטרה לסייע "בכל דרך אפשרית, בהשבת הקטינות למשמרת אימן".

יו"ר יד לאחים, הרב שלום דב ליפשיץ, בסיועו של חבר הכנסת הרב יעקב כהן (יהדות התורה) פנו לגורמים בכירים במשטרה כדי להבהיר את דחיפות הטיפול בעניין.

המבצע יצא אל הפועל ביום רביעי, לאחר שהגיע מידע מודיעיני שהצביע על כך ששתי הבנות הופרדו וכל אחת מוחזקת בבית אחר של אחת מנשות האב. בחצות הלילה יצא כח משטרה מלווה ביחידת מילואים של צה"ל יחד עם האם עצמה, אל הכפר. תחילה החלו הכוחות לכתר את בתי שתי הנשים ובאותו שלב חמק הבעל מהאזור. לאחר חיפוש מדוקדק בבית הראשון, נמצאה הבת, בת הארבע וחצי, כשהיא מוחבאת בגג הבית. לאחר שעה ארוכה של חיפושים נמצאה גם התינוקת בת השנה, מוחבאת בתוך ארון, כשהיא עטופה בסמיכה ומוסתרת בכריות וסמיכות. הילדות חולצו מהבתים והובאו במהירות אל הג'יפ בו המתינה האם, שלמראה בנותיה פרצה בבכי קורע לב. ברגע שהוכנסה התינוקת אל הג'יפ היא זינקה בהתרגשות לעבר אחותה. אם שובן לשטח ישראל, הובילו פעילי יד לאחים את האם הנרגשת ושתי הילדות לדירת מסתור מוגנת שהוכנה מראש. שם חיכו להן ביגוד חדש לילדות, צעצועים ומזון.