מנכ"ל משרד הרווחה בתום ביקור מרגש במשרד יד לאחים: נדהמתי מהיקף ההצלה

שולחן הכבוד: מנכ"ל משרד הרווחה מר נחום איצקוביץ,  יו"ר יד לאחים הגרש"ב ליפשיץ, ראש עיריית בני ברק הרב יעקב אשר

מנכ"ל משרד הרווחה והשירותים החברתיים, מר נחום איצקוביץ, וכל צמרת משרדו, קיימו בשבוע שחלף ביקור מיוחד במשרדים הראשיים של ארגון הפעילים יד לאחים, כשאליהם נלווים ראש עיריית בני ברק, הרב יעקב אשר, ועמו הרב מ.מ. אייזנברג, סגן ראש העיר ומחזיק תיק הרווחה, הרב שלמה קוסטליץ חבר העירייה ועוזריהם וצמרת הנהלת העירייה. הביקור התקיים במסגרת סיור שקיימו בבני ברק ורצונם לבקר במשרדי הארגון היושב בבני ברק ומצודתו פרושה בכל רחבי הארץ.את פני המשלחת הנכבדה קידמו יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, סגן היו"ר הרב ישראל ליפשיץ ומנכ"ל יד לאחים הרב יוסף גנץ. בתחילת המפגש רותקו כל האורחים הנכבדים למצגת מיוחדת שהונפקה בידי המחלקה להצלה מטמיעה ואשר שיקפה את תמונת המצב של היקף הפניות והפעילות במשך כל ימות השנה.

הנתונים המדויקים שהוצגו ע"י מנהלת המחלקה הצביעו על ממוצע של 7 פניות מדי יום להצלה מטמיעה, מכל חלקי הארץ. איש מהאורחים הנכבדים לא נותר אדיש לנוכח העדות הקשה שנפרשה על התפשטות מכת הטמיעה בכל האוכלוסיות בישראל. מנכ"ל המשרד, מר נחום איצקוביץ, גילה עניין בגילאים הצעירים הנקלעים לקשרים בעייתיים ופרובלמטיים בין יהודים לערבים ובפניו הוצגו כל הנתונים הקשים בהקשר זה.

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, העלה על נס את העיר בני ברק שבה שוכן המטה הראשי של יד לאחים. "זוהי עיר שאין בה רחוב שבו לא פועמת עשייה של חסד", הטעים הגרש"ב ליפשיץ ובתוך כך אזכר את הקשר ההדוק שרחש בינו לבין סבו של שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, הרב הראשי לישראל, הגר"י הרצוג זצ"ל, אשר ניצב ליד האבניים של הקמת ארגון יד לאחים והיה לו לעזר רב לילות כימים.

בתום המפגש המשותף, נענה מנכ"ל משרד הרווחה להצעת הרב ישראל ליפשיץ, סגן יו"ר יד לאחים, לפגוש אישית את העובדות הסוציאליות של הארגון, בקומה המיוחדת המאכלסת את משרדיהן, ולהתרשם מפיהן באופן בלתי אמצעי על המצוקה שבה הן נתקלות ועל דרכי פעילותן. למשך דקות ארוכות האזין המנכ"ל לעדות שנפרשה מפי העובדות הסוציאליות ולאחר מכן אף נועד אישית עם בת ישראל שניצלה מכפר ערבי בעת האחרונה שגוללה בפניו את מסכת העינויים שחוותה בכפר עד שניצלה ונגאלה, בידי אנשי יד לאחים, שמסרו נפשם כדי להצילה ולהוציאה מאפלה לאורה.

בצאתו, הביע המנכ"ל התרגשות והתרשמות עזה באומרו: "נדהמתי מהיקף פעילות ההצלה". גם ראש העיר ובכירי העירייה יצאו מגדרם בהתפעלות. "צריך להיות פה ולבקר, כדי לראות בעיניים את מה שאתם עושים פה. זה בלתי נתפס!", אמר ראש העיר, הרב יעקב אשר.

את הסיור בבני ברק שאחת מגולות הכותרת שלו הייתה הביקור ביד לאחים יזמה הגב' יוכי אילוז, מהעובדות הבכירות במשרד הרווחה.