מצוד דרמטי ברחובות פתח תקווה

כל פרטי המקרה שהגיע ליד לאחים העידו כי האישה שפנתה לעזרה מצויה במצב של פיקוח נפש וכי אין מקום להשתהות. האישה סיפרה כי היא כלואה בניגוד לרצונה בדירתו של ערבי שוהה בלתי חוקי יחד עם תינוקה בן החודשיים וכי היא סובלת קשות. "אינני מסוגלת להחזיק מעמד", אמרה האישה בבכי. מתיאורה התברר כי הבעל הערבי אוסר עליה לעזוב את הבית.

אנשי האגף להצלה מטמיעה ביד לאחים רקחו עמה פעולת הסחה שבמסגרתה הודיעה לערבי כי היא רוצה לרשום את התינוק בתעודת הזהות כערבי ובהזדמנות זו אף לרושמו רשמית כאבי הילד ובכך להופכו לשוהה חוקי בגבולות הארץ. הערבי קנה את הפיתיון ואישר לה לעזוב את הבית. בבוקר יום רביעי, שעה קלה לאחר שיצא הבעל הערבי לעבודה, הופיעו בבית אנשי יחידת החילוץ של יד לאחים שסייעו ביד האישה לארוז את כל מיטלטליה ולהתלוות אליהם. משם נסעה האישה ישירות לתחנת המשטרה בפתח תקווה.

בתחנת המשטרה כבר ציפו לבוא האם והתינוק. היה זה ח"כ הרב יעקב כהן שעירב מבעוד מועד את המשטרה, על מנת להביא להצלה יעילה ומהירה של האישה שכל הסימנים העידו על כך כי היא בסכנת חיים. רבה הראשי של המשטרה, הרב מוגרבי, היה אף הוא שותף בסוד העניין והפעולה. עם תום שמיעת העדות הכואבת והמצמררת מפי האישה, בהתאם לתכנית שהותווה מראש יצאו בלשי המשטרה, בלוויית אנשי יחידת החילוץ של יד לאחים (לצורך הזיהוי) לעבר המסעדה בה עבד הבעל הערבי על מנת לעוצרו. במסעדה נאמר לשוטרים כי האיש עזב את המקום מוקדם מהרגיל וכי הוא בדרכו הביתה.

בשלב מסוים נראה היה כי המבצע כולו עומד לעלות על שרטון. היה זה כשאנשי יחידת המעקב של יד לאחים שהצטרפו אל בלשי המשטרה שהתמקמו ליד הכניסה לבית, זיהו את אחיו של הערבי, שב"ח אף הוא, המתקרב אל הבית והחשש היה כי בתוך זמן קצר יגלה כי הבית התרוקן מכל החפצים השייכים לאם ולתינוק. הבלשים מיהרו אפוא לעצור את האח והמתינו בתוך הבית לבעל הערבי. עם כניסת הבעל הערבי הביתה, ציפו לו הבלשים שהניחו את האזיקים על ידיו.

בימים אלו מצויה האישה בדירת מסתור בטוחה ומוגנת היטב, כשהיא עוברת תהליך שיקום. עו"ד משה מורגנשטרן, המלווה את הפרשה מהפן המשפטי, מסר השבוע כי הבעל נתון מאחורי מעצר וכי הפרקליטות מגבשת נגדו כתב אישום חמור ביותר שעשוי להביאו לשנים רבות מאחורי סורג ובריח.

בתחילת השבוע שיגר יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, מכתב הוקרה מיוחד לאנשי משטרת פתח תקווה על התושייה שגילו בפעילות הנחרצת שהביאה להצלת נפש מישראל. "בפעולתכם זו", כתב הגרש"ב ליפשיץ, "התקיים בכם מאמר חז"ל: כל המציל נפש אחת מישראל, כאילו קיים עולם מלא".