מתחת לאפו של האב הערבי: אנשי יד לאחים הבריחו את האם והתינוק מבית החולים

עין לא נותרה יבשה. המוהל, הרב שמעון דור, והסנדק, הרב ישראל ליפשיץ, יו"ר יד לאחים, בברית המילה בשבוע שעבר

לוח הזמנים שבמסגרתו ניתן היה לפעול היה קצר מועד. על הפרק היה מונח גורלם של אם יהודייה אשר ילדה את בנה בעיצומו של יום שמחת תורה ותינוקה הנוסף בן השנה. אנשי יד לאחים הכירו היטב את מסכת ההתעללות שחוו האם ותינוקה. ברור היה כי אם תשוב לביתה, בדרום הארץ, שוב יצפו להם אותם תנאי שבי שקשה מאוד יהיה לחלצה מאימתם. באגף הטמיעה של יד לאחים החלו לרקום תכנית חילוץ תוך נטילה בחשבון של כל הפרמטרים הרגישים והנפיצים הכרוכים בכך.

בשעת בוקר מוקדמת של יום רביעי, מועד שחרור האם והתינוק מבית החולים, הגיע למקום צוות מיוחד של אנשי האגף להצלה מטמיעה. אנשי הצוות תדרכו את האם כיצד תנהג והכינו אותה לרגע החילוץ. סמוך למועד השחרור המקורי, בעוד האב הערבי שוהה בחדרה בבית החולים, הודיעה לו האם כי עליה לגשת אל התינוקייה וביקשה ממנו שימתין בחדר ובינתיים יאסוף את הדברים שנותרו בו לקראת השחרור. בעוד הבעל עסוק באריזה, הוברחו האם והתינוק מפתח אחורי אל רכב החילוץ של יד לאחים שציפה להם למרגלות המבנה. חלפה שעה ארוכה עד שהבעל החל לחשוד שדבר מה אינו כשורה. הוא ניגש אל התינוקייה אך שם נאמר לו כי האם והתינוקת שוחררו זה מכבר.

אל האם והתינוק נלוותה עובדת סוציאלית של יד לאחים ובדרך הם אספו מהמעון את התינוק בן השנה. היעד היה ידוע מראש: דירת מסתור מוגנת ומאובזרת היטב בקצה השני של הארץ, בצפון הארץ.

האם ושני התינוקות החלו את חייהם החדשים בבית מסתור מוגן ומאובטח היטב, ומצויד במיטב אבזרי המזון, הביגוד, הצעצועים והתרופות החיוניות – שאנשי יד לאחים דאגו לציידו מבעוד מועד.

בבוקר היום השמיני שלאחר הלידה, הרחק מעין רואים, נערך מעמד מיוחד ומרגש של ברית מילה לרך הנולד. עין לא נותרה יבשה מקרב כל מי שזכה להיות נוכח במעמד המיוחד. המוהל, הרב שמעון דור, ראש כולל למוהלים, הודה על הזכות והמצווה שהתגלגלה לידו. בסנדקאות כובד הרב ישראל ליפשיץ, יו"ר יד לאחים.

בטרם החלה הברית פרצה שירה ספונטנית מפי הנאספים. "תהא השעה הזאת שעת רחמים" וההתרגשות הגיעה לשיאה. הס הושלך בקהל עת החל המוהל לקרוא כמקובל את הפסוק "שמע ישראל" שהפך עתה לכל כך משמעותי ומהדהד. היולדת בירכה שהחיינו וברכת הגומל, כשהיא מכוונת בכל מילה להודות ולהלל על הניסים והנפלאות שעברה בצאתה מצרה לרווחה ומשעבוד לגאולה.

ביד לאחים אמרו השבוע כי מרגש ומחמם את הלב היה לפתוח את השנה החדשה ואת המעבר מחגי תשרי בפעולה מעשית של הצלת שלוש נפשות מישראל.