ניצולות 'יד לאחים' חוו ערב מרגש וסוחט דמעות

04/02/2010

שלושה אוטובוסים עמוסי נשים ובני משפחותיהן חנו בשעת ערב של יום שלישי השבוע באולם 'בית חנוך' ברחוב גניחובסקי בבני ברק לאחר שנאספו מכל רחבי הארץ. היו אלו כמאה ניצולות שניצלו בחודשים האחרונים בעור שיניהן מכפרים ערביים, תודות לפעילות הרואית של פעילי יד לאחים במסירות נפש. אל הנשים שכמו נולדו מחדש בעת האחרונה הצטרפו גם בני משפחותיהן, שבאו להכיר תודה ולראות את הפעילות הנמרצות והמסורות שלהן הן חייבות את תודתן על החזרת בנותיהן ואחיותיהן מהשבי. כשנכנסו הנשים לאולם הן הושבו עם העובדות הסוציאליות של 'יד לאחים' שליוו אותן לאורך כל הדרך, ליד שולחנות מפוארים וערוכים בכל טוב.

את הערב פתח יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שריגש את קהל הנשים כשאמר להן: "הערב הזה הוא ערב של עידוד, הצדעה והערכה לגבורה היהודית שלכן. הגמרא אומרת ש'אין קורין אמהות אלא לארבעה', היות והאמהות הקדושות נותנות את הכח להמשך הדרך עבור כל בת ישראל. כל סיפור המאורע שהתרחש עם שרה אימנו בכניסתה לבית פרעה מלך מצרים ויציאתה משם בשלום היה כדי להעניק לכן, נשים צדקניות, ולנשים נוספות במצבכן, את הכוח לצאת מהניסיונות הקשים בהם עמדתן". הגרש"ב ליפשיץ סיים את דבריו באומרו כי על ידי מסירות נפשם של נשים אלו לחינוך ילדיהן בחינוך יהודי, כשר ואמיתי, הן זכו להיות מהנשים צדקניות שבזכותן ניגאל במהרה.לאחר מכן עלתה לנאום הרבנית מוואסלוי שדיברה בהתרגשות גדולה על זכותן של הנשים ועל כך שזכתה להגיע ולהשתתף בערב מרגש זה. המעמד הגיע לשיאו כשכל הנשים קיבלו על עצמן עול מלכות שמים בקריאת "שמע ישראל". עין לא נותרה יבשה באולם לשמע הנשים הקוראות מקירות ליבן את מילות הפסוק.

בשלב מסוים קמו על רגליהן 15 נשים ובזו אחר זו הכריזה כל אחת מהן את ההחלטה הטובה שהיא מקבלת על עצמה: נטילת ידים בבוקר, התחזקות בשמירת שבת, התחזקות בצניעות ועוד. עוד 50 נשים החליטו גם הן בעיצומו של האירוע להתחזק בנטילת ידיים. בכל פינה באולם ניתן היה לראות שהניצוץ נדלק והלב היהודי פועם בעוז. לאחר מכן שמעו הנשים את הניצולה מ', בת לשייח מוסלמי, שסיפרה להם אישית את סיפור חייה וגבורתה. הנשים בכו והזדהו עם סיפורה.

את הערב סיימה הרבנית אבוחצירה שדיבר גם היא על זכותן הגדולה של נשים אלו.

באירוע המרגש לכל אורכו השתתפה הגב' אטיאס, רעייתו של שר הבינוי והשיכון, הרב אריאל אטיאס, שהתרגשה מאוד והודתה לאנשי 'יד לאחים' על שזיכו אותה להשתתף ולחוות ערב כה מרומם ומרגש. למחרת האירוע, התקבלו טלפונים רבים במשרדי 'יד לאחים'. מעברו השני של הקו היו אמהות לנשים ונערות אלו ששחו ברגש: "אין לכם מושג איזו פעולה עשיתם בלבבות של בנותינו הצעירות. מה שלא פעלו שיחות נפש ארוכות, ויכוחים ובכיות, פעל הערב המרגש". הגרש"ב ליפשיץ אמר כי מטרת הערב הייתה מלבד הענקת דחיפה ועידוד לנשים אלו – להעביר את המסר לנשים רבות המצויות במצבים וניסיונות קשים כגון אלו, שיש בידן הכוח להתעלות ולהתגבר על קשיים אלו ולעלות בדרך העולה בית א-ל.