סיפוק ביד לאחים: משרד החינוך עיכב את פרויקט המפגשים בין בני נוער יהודים וערבים

29/01/2014

משרד החינוך החליט לעכב את פרויקט המפגשים בין בני נוער יהודים וערבים שאמור היה לצאת לדרך, בגיבוי מלא של השר ותוך הענקת תקציב נדיב של המשרד בהוראתו. במסגרת הפרויקט אמור היה כל תלמיד במערכת החינוך בישראל להשתתף לפחות בשני מפגשים בין יהודים לערבים במהלך 12 שנות לימודיו. השבוע נודע כי חל עיכוב ביישום הפרויקט וכי בכל מקרה הוא לא ייצא אל הפועל בשנת הלימודים הנוכחית.

עם היוודע דבר קידומו של הפרויקט פנה ארגון יד לאחים אל שר החינוך שי פירון בפנייה דחופה. בפנייה נאמר, בין היתר, "כארגון הפועל יומם וליל בחילוץ בנות יהודיות מסבך יחסים עם בני מיעוטים, בתוך הקו הירוק ומחוצה לו, עדים אנו למשברי יגון יומיומיים של בנות יהודיות אשר חברו לבני עם נכר, עברו להתגורר עימהם ביישוביהם, הולידו עמם ילדים עד כדי טמיעה מוחלטת. בנות אלו נתקו כליל את קשריהן עם משפחתן, עמן ומכורתן.

"לסבך יחסים זה יש היבט נוסף כואב מאד. רבות מן הבנות לאחר שנתפתו והלכו שולל ועברו להתגורר בישובים ערביים, החלו לחיות חיי השפלה וסבל בלתי ישוער. מר שבעתיים הוא גורלם של הילדים אשר נולדו להם הסופגים עלבונות והתעללויות קשות. הקריאות המגיעות ליד לאחים לחלץ את אותן נפשות יהודיות אומללות, רבות הן לאין ספור והצלתה ושיקומה של כל נפש הינה תהליך קשה וממושך אך בס"ד גם רב הצלחה".

לאחר הצגת הרקע הקשה הזה, מבהירה הנהלת יד לאחים בפנייתה אל השר כי "חלק גדול מההיכרויות אשר מביאות להילכדותן של בנות בשבי בני נכר מתחילות בנקודת מפגש תמימה למדי, ומסתיימות בתוצאות החמורות שתארנו לעיל".

השבוע נודע כי השר החליט לקצץ בתקציב הניתן לפרויקט ובנוסף להעמידו למבחן בפני הארגונים הקשורים בו ורק לאחר מכן להעביר למכרז את הפעלתו. כל זאת יביא לכך שהפרויקט לא יוכל לצאת אל הפועל בשנת הלימודים הנוכחית.

ביד לאחים הביעו השבוע סיפוק רב מעצם הדחייה של הפרויקט המביאה לכך שהשנה הוא לא יוכל לצאת אל הפועל ובד בבד מיהרו לפנות אל שר החינוך בבקשה שהתכנית ההרסנית והמסוכנת תסולק לחלוטין מסדר יומו של משרד החינוך.

פניה נוספת ודחופה. המכתב השני של יד לאחים לשר החינוך