סקר הארץ קובע: רוב מוחץ מהציבור היהודי בארץ מתנגד לנישואי התבוללות

31/08/2014
עורך הסקר: פרופ' קמיל פוקס מביה"ס למדעי המתמטיקה באוניברסיטת תל-אביב

בעקבות הסערה הציבורית סביב חתונת ההתבוללות שנערכה בשבוע שעבר, הופיע בעיתון 'הארץ' בסוף השבוע (22.8.2014) סקר מקיף, שנערך על ידי מכון דיאלוג בפיקוח הפרופ' קמיל פוקס. הסקר בדק את נתוני ההתנגדות לנישואין מעורבים באוכלוסיה היהודית בישראל.

מהסקר, שנערך בקרב מדגם מייצג מהאוכלוסייה עלה כי רוב גדול מתנגד לנישואין מעורבים. 75% מהנשאלים אמרו כי הם עצמם ימנעו מלהינשא לבן דת אחרת ו-60% אמרו כי יש להם התנגדות עקרונית לנישואין של בן משפחתם עם בן דת אחרת. למעלה מ56% אמרו כי "הם היו פועלים, באופן אקטיבי, למניעת חתונה של קרוב משפחה" כאשר בן הזוג אינו יהודי על פי ההלכה.

לפי תוצאות הסקר מתברר גם כי הציבור היהודי מתנגד בעשרות אחוזים יותר לנישואין שכאלו מאשר בני דתות אחרות, הן בגלל שהדבר מנוגד עקרונית ליהדות והן בשל העובדה כי הם משוכנעים שלנישואין שכאלו אין סיכוי להצליח.

ביד לאחים הגיבו השבוע לתוצאות הסקר ואמרו כי מצד אחד הן מעודדות, שכן רוב הציבור מתנגד לנישואי התבוללות, אך מאידך כואב הלב ונדרשת עבודת הסברה מקיפה ועמוקה עם 25% מהציבור היהודי שעולה מהסקר כי לא היו מתנגדים לנישואים כאלו. ביד לאחים קוראים לממשלת ישראל להגביר את החינוך היהודי השורשי בבתי הספר הממלכתיים ובקרב בני הנוער, כדי שיבינו את חשיבות הנישואין בין יהודים ואת המשך קיומו של עם ישראל.

יצוין כי הורים רבים פנו בחרדה ליד לאחים אודות מפגשים בין בני נוער יהודים וערבים הממומנים על ידי משרד החינוך ופועלים בהשראתו.  ביד לאחים אמרו בכאב כי במקום לעסוק בפעילות מניעה אשר היא הערובה למנוע את בעיית ההתבוללות מראשיתה, למרבה האבסורד, יוזם משרד החינוך מפגשים המזמנים סיטואציות שקשה אחר כך להתמודד עמן. יש דרכים אחרות כדי לייצר חינוך לסובלנות, הבהירו.