"עד שבאתם לא תיארתי לעצמי שהאנשים האלה בעצם רצו להמיר את דתי"

 

אחד מחומרי ההטעיה המיסיונריים שנועד להוליך שולל ולהיראות כיהודי אותנטי

ביומני המחלקה להצלה ממיסיון של יד לאחים הופיעה בימים האחרונים החותמת "תיק סגור" על דוח מעקב פרטני שהכיל סיפור מסעיר ורב טלטלות שעבר על נפש יהודית אחת והגיע לסיומו המוצלח, בחסדי שמים.

נ', תושבת רחובות, היא אישה קשת יום, יתומה מאב ואם, שגם לאחר נישואיה לא מצאה מנוח לנפשה לאחר שבמשפחת בעלה הפכה דחויה ובלתי רצויה. שתי נשים שנקשו בדלת ביתה והציעו לה "חוברת על יהדות שתעשה אותך יותר מאושרת", גרמו לה להזמין אותן להיכנס הביתה והיא פתחה בפניהן את סגור לבה ולספר להן על מצוקתה.

הללו גילו אוזן קשבת ועד מהרה הפכו לאורחות של קבע. הן היו פוקדות את הבית מדי שבוע ומלבד ההאזנה לדברים שגוללה באוזניהן, השמיעו והטיפו לה. באחד הביקורים הראשונים הן העניקו לה את 'הברית החדשה'. כשהיא ביקשה להבין מה פשרו של ספר זה הן אמרו כי "זהו ספר נוסף של התנ"ך".

במשך חצי שנה הפכו שתי הנשים המיסיונריות לחלק בלתי נפרד מחייה של קשת היום שהלכה שבי בקסמן. תחילה היא עצמה תמהה ולא בדיוק הבינה. "אם אתן מדברות כל כך בלהט על היהדות, מדוע אינכן הולכות בכיסוי ראש", שאלה את האורחות שביקשו להטיב עמה. הללו השיבו לה כי "המצוות הללו כיום כבר לא רלוונטיות" ואגב כך זרעו עוד הרס בנפשה התמימה.

יום אחד צלצל הטלפון בביתה ועל הקו הייתה אישה שביקשה להתרים אותה לארגון שעוסק בהקמת מקוואות טהרה בציינה שהתרומה תעניק לה זכות גדולה. נ' ענתה לפי תומה כי לפי מיטב ידיעתה "היום כבר לא צריך לקיים את המצוות האלה". התשובה הזו, שנשמעה בבטחה, עוררה את תמיהת המתרימה והיא המשיכה לברר מאין הסיקה נ' את המסקנה המופרכת. נ' השיבה לה כי מדי שבוע פוקדות את ביתה "נשים טובות מהארגון עדי ה' באות אליי הביתה והן מלמדות אותי יהדות". בתדהמה רבה מיהרה המתרימה ליצור קשר עם יד לאחים ולספר על המקרה.

פעילות יד לאחים יצרו קשר עם נ', הבהירו לה כי אין מדובר בנשים יהודיות אלא במיסיונריות ומיהרו לקבוע עמה פגישה. בפגישה שנמשכה אל תוך הלילה נפרשו בפני האישה כל האמיתות שהבהירו לה כי הולכה שולל במשך כל החודשיים האחרונים. ככל שהלכו והתחוורו הדברים, נדהמה נ'. בשלב מסוים היא פרצה בבכי ואמרה: רק כעת אני קולטת שהנשים הללו רצו בעצם להמיר את דתי ולהפוך אותי לנוצרייה.

בין נ' לבין פעילות יד לאחים נוצר קשר. היא הודיעה למיסיונריות כי היא מבקשת לנתק מהן כל מגע וכי היא דורשת מהן שלא לפקוד את ביתה עוד. הקשר בינה לבין יד לאחים הלך והתהדק. בימים אלו של עונת הרישום, היא רשמה את שתי בנותיה למוסד דתי הקרוב למקום מגוריה והיא עצמה החלה להשתתף בקביעות בשיעור תורני לנשים.

הדיווח האחרון החותם את התיק של נ' ביומן יד לאחים מתעד במילים קצרות ומרגשות התפתחות אחרונה, שאותה רושמת ד', אחת הפעילות. "נ' סיפרה לי היום בדמעות כי לראשונה מאז החל הקשר בינה לבין המיסיונריות, עלתה על קבר אמה ואמרה תהילים. זה מעיד על הניתוק שלה מהם; אחד היסודות של הכת היא כפירה מוחלטת בהישארות הנפש ובעלייה לקבר".