על ערש דווי העבירה העולה מאיטליה מסר נרגש למיסיונריות: הניחו לי למות כיהודייה

08/11/2017

הפנייה שהגיעה למחלקה להצלה ממיסיון של יד לאחים בשנה שעברה, דיווחה על יהודייה בשנות ה-70 לחייה שהחלה להאמין באותו האיש ימ"ש.

לדברי הפונה, במהלך שיעור תורה שהעבירה בדימונה סיפרה לה אחת המשתתפות כי מיסיונרים מכת 'עדי השם' מנצלים את קשיי ההתאקלמות של שכנתה ט', עולה חדשה מאיטליה. "הם מבקרים בביתה באופן קבוע, מטיפים לה ולאחרונה אף העניקו לה את ה'ברית החדשה' וספרות מיסיונרית נוספת בשפה האיטלקית", קבלה מוסרת המידע.

פעילת יד לאחים דוברת איטלקית נשלחה לכתובת שנמסרה ויצרה קשר עם ט', במטרה להציע לה עזרה רוחנית ולהוות אלטרנטיבה למיסיון.

ט', העולה החדשה, קיבלה את פני הפעילה בסבר פנים יפות ולאחר כמה מפגשים, כשנושא הכת עלה על השולחן, היא סיפרה שהיחידים שיצרו עמה קשר עם עלותה ארצה, התעניינו בשלומה ומעודכנים בכל הקורות עמה בחייה, הן שתי הנשים מטעם הכת וכי בכל ביקור הן מביאות עמן מיני מאפה ומרעיפות עליה חום ואהבה. התברר כי המיסיונריות, שנולדו כיהודיות והמירו את דתן עוד באיטליה, עורכות אצלה ביקורי בית מדי שבוע כבר למעלה משנה והפכו לידידותיה הקרובות. היא סיפרה לתומה כי ממש לאחרונה הן לוחצות עליה להצטרף לכנסיה ולהמיר את דתה.

ט' סירבה לנתק את הקשר עם המיסיונריות שלהשפעתן ההרסנית הייתה נתונה, אך למרות זאת נאותה להיענות לבקשת פעילת יד לאחים, והסכימה למסור את 'הברית החדשה' וחוברת מיסיונרית נוספת שברשותה שהובאו לה על ידי המיסיונריות – כבר בתחילת הקשר עמן, ולהחליפם בסידור ובחומרי קריאה אחרים באיטלקית.

אבל תקופה קצרה לאחר מכן, כשהקשר בין פעילת יד לאחים לבין ט' הלך והתהדק, חלה תפנית דרמטית; כשהפעילה הגיעה שוב לביקור, התברר כי ט' אושפזה במרכז הרפואי 'סורוקה' בבאר שבע לאחר שהתמוטטה במפתיע. בדיקות העלו כי המחלה הנוראה מקננת בגופה והרופאים מאבחנים את מצבה הרפואי כקשה ביותר.

הפעילה שמה את פניה במהירות למרכז הרפואי. שם פגשה את ט' החלושה ששמחה לפגוש בה ולשוחח עמה. הפעילה נדהמה לשמוע כי המיסיונריות כבר הגיעו ל'סורוקה', התעניינו בשלומה והן מנסות לשדלה בכל כוחן לנטוש את דרך היהדות – תוך שהן לוחצות עליה להמיר את דתה, במטרה להביאה להמיר את דתה טרם תיפרד מן העולם.

כשמצבה התדרדר עוד, הבינה פעילת יד לאחים כי מדובר במרוץ נגד הזמן והחלה לבקר אותה מדי יום, תוך יצירת קשרים עם רופאי המחלקה במטרה להעניק לה את הטיפול הרפואי המסור והטוב ביותר. פעילת יד לאחים הופתעה לגלות, בשיחה עם בעלה של ט', כי אין לו מושג לגבי זהותן של הנשים האיטלקיות שהרבו לבקר את אשתו, והיא עדכנה אותו לגבי מטרתן האמתית.

יומיים לאחר מכן מצאה הפעילה את מיטתה של ט' ריקה. התברר כי לדאבון לב היא השיבה את נשמתה לבוראה בליל אמש.

כשראתה את בעלה של ט' במהלך ההלוויה, הוא ביקש לספר לה על דבר מה שהתרחש זמן קצר לפני שאשתו איבדה את הכרתה ביממה האחרונה לחייה. "הבטחתי לאשתי שאספר לך על כך", אמר בדמעות. "בשארית כוחותיה היא ביקשה ממני להתקשר למיסיונריות, לבקש שלא ייצרו אתה עוד קשר ולהעביר להן מסר: הניחו לי לנפשי! יהודייה אני וככזו ארצה לעזוב את העולם".

ביד לאחים אמרו השבוע ברגש כי זוהי עדות כואבת אך מוחשית לכך שאף פעם לא מאוחר וכי אין להתייאש משום יהודי.