ערב חג השבועות תשע"ד: לאחר עשרות שנים שלא ידעה על דבר יהדותה, ר' שבה ליהדות

"כשאמרתי לה, היא הייתה בהלם". שרי, סומכת ביד לאחים, בתום פעילות חילוץ

פרשת התבוללות קשה שנמשכה על פני שלושים שנה הגיעה לסיומה בימים אלו. פניה מיוחדת שהגיעה ליד לאחים דיווחה על ר., בת ישראל שנולדה לאם יהודייה ואב ערבי, הנשואה למוסלמי וסובלת מאלימות קשה.

מתחקיר שערכה המחלקה להצלה מטמיעה של יד לאחים עלה כי אביה המוסלמי חיתן אותה בצעירותה עם מוסלמי, בן הכפר בו התגוררו. במרוצת שלוש שנות הנישואין, סבלה ר. מאלימות קשה ומתמשכת. בימים אלו מרצה הבעל עונש מאסר בגין עבירות פליליות.

שרי, סומכת ביד לאחים, מיהרה ליצור קשר עם ר. והסבירה לה כי יד לאחים פועל לאיתור וחילוץ בנות יהודיות שנקלעו לקשרים עם בני מיעוטים, וכיהודייה, בת לאם יהודיה, אנשי יד לאחים נכונים לעזור לה.

"כשאמרתי לר' שהיא יהודיה", מספרת שרי, "היא הייתה בהלם. הידיעה על כך שהיהדות מתייחסת אליה כיהודייה לכל דבר, הייתה עבורה הפתעה מוחלטת. היא הסבירה כי במשך השנים, כבת לאב מוסלמי וכמי שחונכה על יסודות האסלם, הייתה בטוחה כי היא מוסלמית. העובדה שנודעה לה לפתע פתאום כי היא שייכת לעם ישראל, ריגשה אותה מאוד ופתחה בפניה צוהר לעולם חדש".

שבוע לאחר מכן, בחסות מאסרו של הבעל הערבי, הועברה ר' למקום מבטחים, שם החלה גם להתקרב ליהדות, בליווי חונכת מטעם יד לאחים.

בשבוע שעבר הגיע לסיומו הנתק בן 30 השנים, כאשר ר' הושבה ליהדות בבית הדין הרבני בתל אביב. בדיון שקדם להחלטת בית הדין, ציינו הדיינים את התרשמותם מהתקרבותה של ר' ליהדות, המתבטאת בכך שהיא החלה לשמור שבת ומצוות נוספות.

בית הדין התרשם מקיום דבריה של המבקשת וקיים בירורים נוספים".
החלטת בית הדין הרבני האזורי בתל אביב לאשר את שיבתה של ר' ליהדות

מעשה בית דין. אישור השבתה של ר. בפועל ליהדות, ביום ט"ו באייר