עשרות משפחות ניצולות מהשבי בכפרים ערביים התחזקו בשבת הכנה לימים נוראים של יד לאחים

31/08/2010

עשרות נשים וילדיהן, שחולצו בחודשים האחרונים על ידי ארגון הפעילים יד לאחים, מעזה, מפורדיס, משועפט, מנצרת, משכונת הרכבת בלוד ומכפרים ערביים נוספים – נקבצו ובאו לשבת מלכדת ומרוממת של הכנה לימים הנוראים עם צוות יד לאחים.

לניצולות שמאז חילוצן עשו כברת דרך ארוכה בקבלן על עצמן נועם עול תורה ומצוות, הייתה זו חוויה רוחנית בעלת עוצמה בלתי רגילה. עם התכנסותן בשעת צהרי יום שישי, הופיעה בפניהם חוזרת בתשובה שסחפה את שומעותיה בסיפורה האישי המרטיט. הדמעות נשפכו כמים, כשהניצולות פתחו אף הן בסיפורן ובדרך החתחתים שחוו עד שחולצו מעמק הבכא, במסירות נפש, בידי אנשי יד לאחים. במקביל, רותקו הילדים לתכנית מגוונת ונפרדת שהוכנה עבורם. איש חינוך מובהק שהופיע בפניהם, ריתק אותם בשלל סיפורים, משלים, אתגרים וחידונים. הילדים שכה חסרה להם דמות אב, התחברו אליו מיידית והקיפוהו בהערצה.

בהגיע זמן הדלקת הנרות, ירדו הניצולות לחדר האוכל מתוך אווירה מיוחדת של חיזוק ורוממות הרוח. בהתייצבן אל מול שלהבות הנרות פרצו הנשים בבכי נרגש, בתפילת תחינה ליושב במרומים שיחזק ידיהן ויאמצן בחיים החדשים שהן פוסעות בהן. האמהות המתמודדות מדי יום לבדן עם גידול הילדים, יכלו לשבת בנחת ולקבל את השפע הרוחני שהורעף עליהן, בעוד הבנים בתפילה עם מדריכיהם. עין לא נותרה יבשה למראה הילדים, כשסידוריהם בידיהם ותפילה נרגשת בפיהם.

סעודת השבת שהוגשה הייתה כיד המלך ואף היא כללה הרצאות מרתקות שפתחו את הלב. עם תום הסעודה נערך סימפוזיון מיוחד וסוחף עם צוות יד לאחים בראשות הרב ישראל ליפשיץ, שנכח אישית במקום והעניק את התשובה המלאה לכל שאלה ביד אמן ובפה מפיק מרגליות. הניצולות העלו שורה ארוכה של שאלות שהמכנה המשותף שלהן הוא השאיפה המתמדת המקננת בקרבן להתקרב לה', להזדכך ולהתעלות. הסימפוזיון נמשך עד השעות הקטנות של הלילה. עם תום סעודת שבת, ביום השבת, נערכה סדנא מיוחדת ברוח היהדות על ידי אחת העובדות הסוציאליות הבכירות של יד לאחים. במהלך יום השבת שמעו הניצולות הרצאות נוספות בעוד ילדיהם מעוסקים בתכניות מיוחדות שהוכנו עבורם מבעוד מועד. במוצאי שבת, נערך מעמד מרגש וסוחט דמעות של סיכום השבת. "כשהכרתי את יד לאחים", שחה אחת הניצולות, "הכרתי אנשים שעוזרים מכל הלב, ללא תמורה, רק מתוך הרצון לעזור. יד לאחים נתנו לי את הכוח לעזוב. אלמלא העזרה שלהם, לא הייתי כאן".

כל אחת מהניצולות הביעה בשפתה את התודה ליד לאחים על ההשפעה שהשפיע עליהן, זמן קצר לאחר חילוצן, לרשום את הילדים למוסדות חינוך תורניים. "שבת כזו ממחישה עד כמה חשוב החינוך הזה", נענו ואמרו. רבות מהמשתתפות קיבלו על עצמן החלטות המחזקות את הדרך החדשה בה בחרו להתקרב לחיי תורה ומצוות.

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, אמר כי "זוהי זכות לעם ישראל, בהתרגש עלינו לקראת השנה החדשה, להתבונן בנשמות הללו שניצלו מרדת שחת, נגאלו בחסדי שמים, ולהודות לקדוש ברוך הוא על כל הטוב אשר גמלנו. כאן רואים במוחש את דברי חז"ל, 'אין לך מצווה גדולה מפדיון שבויים'. כשרואים את האור הזורח בפני הניצולות וילדיהן, הדבר רק מאיץ את המאמצים להציל את הנפשות היהודיות שעדיין כלואות בכפרים ערביים, בצרה ובשביה, ולהביאם לקרן אורה".