פעילי יד לאחים הצליחו להרחיק המוני יהודים מאירוע השמד המיסיונרי בקיסריה

כבר בבוקר יום שישי האחרון התריע יד לאחים כי אלפי יהודים, בהם קשישים וניצולי שואה, אמורים ליטול חלק באירוע הטפה מיסיונרי באמפיתיאטרון בקיסריה. לקראת השבת הקים יד לאחים מטה מיוחד שמרכז בשטח את הפעילות נגד טיול השמד המיסיונרי: קמפיין פרסומי רחב ידיים בנושא יצא לדרך ובמסגרתו הודבקו מודעות רחוב וחולקו אלפי פלאיירים בעברית וברוסית בחוצות הערים אשדוד, אשקלון, ערד, ראשל"צ ובני עיש. הקמפיין פנה לתושבים והזהיר אותם מהטיול שנועד להיות מלכודת דבש מיסיונרית.

עם צאת השבת נמסר כי עשרות פעילי יד לאחים ומאות מתנדבים ובהם אברכים מכמה קהילות קודש, התפרסו בכל נקודת האיסוף של המשתתפים: באשדוד, בערד, באשקלון ובעוד נקודות רבות ברחבי הארץ. הפריסה הארצית והדבקות במשימה יצרו קשר ישיר בין הפעילים לבין המוני יהודים.

בד בבד, אחראי שבת פעילות השטח של יד לאחים, ר' בנימין וולקן, בקיבוץ שדות ים הסמוך לאמפיתיאטרון. יחד עם קבוצה מתושבי הקיבוץ, שהתחזקו בשנים האחרות,  צעדו כולם רגלית לעבר האמפיתיאטרון בקיסריה כדי להיות נוכחים ליד מקום הכינוס בו אמורה הייתה לצאת אל הפועל תוכנית ההטפה הגדולה לשמד רח"ל.

לא הכל האמינו להתראת יד לאחים כי מדובר בכנס שמד נורא ואיום אך לפתע התרחש מחזה מפליא: ברגע שהחלו להישמע בחלל האמפיתיאטרון דברי השמד וההטפה הנוראיים, כשני שליש מאלפי המשתתפים פסעו לפתע אל מחוץ למקום. באותם רגעים ניכר היה לעין כל התנהלה כאן תרמית ענקית וכי לאלפים שסברו לתומם כי מדובר בטיול תמים התברר כי מדובר בטיול הסתה. "המחזה הזה ייחרט אצלנו לעד", סיפורו פעילי יד לאחים בהתרגשות. "לראות את האלפים בעיצומו של חודש אלול, מתעוררים לפתע ויוצאים החוצה – זה היה בהחלט מדהים".

פעילי יד לאחים שהמתינו בחוץ וראו את האלפים פוסעים החוצה, חיזקו אותם ועודדו אותם להמשיך להיות דבקים באמונת אבותם.

מיד לאחים נמסר על התעוררות נוספת שהתרחשה בנקודות האיסוף: רבים מאלו, שבעקבות המפגש עם הפעילים בתחנות האיסוף לא עלו לאוטובוס, ניאותו להשתתף בתפילות השבת בבתי כנסת שמיועדים לעולי רוסיה.מיד לאחים נמסר כי ההצלחה החלקית והמרגשת נרשמה למרות עוינות שהופגנה מצד הרשויות שבאה לידי ביטוי בכך שקצין אג"ם של המשטרה החרים את הפלאיירים שהחזיק בידיו הרב וולקן.

פעילי יד לאחים, שנעזרו בקהילות יהודי רוסיה במקומות רבים ובהם פעילי חב"ד בקרב העולים, קראו לכל הארגונים והעסקנים בקרב העליה הרוסית לטכס עצה על מנת להגביר את הפעילות בכל אתר ואתר כדי למנוע בעתיד פעילות נוראית שכזו המנצלת את הקושי והניתוק של קהילות אלו שהופכים לקהל יעד של המיסיון. נודע כי כבר בימים הקרובים יקיים יד לאחים אסיפה דחופה עם עסקנים רבים כדי לדון במצב עולי רוסיה ברחבי הארץ.