צ'חוק הטבע'

ShofarNews\ שוקי דגן

חברי כת המהרישי מתכננים להקים בירושלים מגדל ל-300 מודטים שיעסקו במדיטציה "על מנת להביא שלום לעולם" * מתכוננים אלה שהריצו את מפלגת 'חוק הטבע' להקים את ה'מגדל' קרוב למגדלי השן כדי ש"גלי האנרגיה החיובית" יגיעו בדיוק ליעדם… * ומי הבטיח לסייע לרחפנים? הנשיא שמעון פרס באמצעות 'מרכז פרס לשלום' * אל תזלזלו ברעיון המטורף שהרי כמה מטורפים כבר גררו את ירושלים לסף חלול הקדש * חוסן קלקלי

אחת התופעות המרתקות שמומחים לבריאות הנפש נתקלים בהן מפעם לפעם קרוי 'סינדרום ירושלים'. הסובלים מתסמונת זו הם אנשים שמרגע הגעתם לירושלים הם משוכנעים שיש להם קשר עם כחות עליונים או שהם עצמם מהוים גלגול גשמי של כחות אלו. אם לא די במשוגעים שכבר משוטטים ברחובות ירושלים נראה שבקרוב הם יזכו לתגבורת בדמותם של מאות "מעופפים" יוגים חברי כת המהרישי שמכל המקומות בעולם מבקשים לנחות דוקא בעיר הקדש והמקדש.

על פי תכנית שחברי כת המדיטציה הטרנסצנדנטלית החלו לגלגל לאחרונה יוקם בירושלים מרכז עולמי שבו יעסקו 300 "מעופפים" במדיטציה וזאת על מנת להקרין, כדבריהם, "שלוה ואושר על כל עמי המזרח התיכון". בסדרת מודעות שהתפרסמו בעתונות הכללית נקרא הצבור להתגייס לעזרת המודטים ולתרום לבנייתו של 'מגדל החוסן הישראלי', מבנה בגובה 12 קומות שיוקם בתוך, או בסמוך לגן סאקר וישמש כמרכז עולמי לחברי הכת.

"זה יהיה שלוב של בנין ימק"א וגן הבאהים", אומר בראיון לתקשורת אלכס קוטאי, מנהל האגודה הבינלאומית למדיטציה בישראל. מיקומו של המרכז המתוכנן נבחר משקולים פרקטיים – בסמוך ונראה לבנין הכנסת ולבית המשפט העליון, זאת כדי שגלי האנרגיה החיובית שהמודטים יפיקו ממוחם יגיעו ליעדם כשהם בשיא עצמתם.

לא חוק ולא טבע

ה"מעופפים" הישראלים התפרסמו כבר לפני שנים כשהריצו את מפלגת 'חוק הטבע' שחבריה בקשו להבחר לכנסת על מנת לקדם את רעיון הקמתה של קבוצת בת 7,000 מתרגלי יוגה שיעסקו במדיטציה. במצע המפלגה נטען כי אלפי "המעופפים" יביאו בדרך זו לפתרון כל בעיותיה של מדינת ישראל, כולל בעיות המים, הבטחון והחנוך. למרבה המזל על אף הג'ינגל הקליט שהפיקה לא הצליחה רשימת "המעופפים" להמריא וחזון המדיטציה התנפץ על סלעי אחוז החסימה.

למרות הכשלון הפוליטי לא אמרו חברי כת המהרישי נואש ומהמרכז שלהם הנמצא בישוב הררית שבגליל התחתון הם מנסים מפעם לפעם להפריח בלוני נסוי חדשים ולהציע את מרכולתם התמוהה לצבור. כך, למשל, במהלך מלחמת לבנון פרסמו המעופפים מודעות בעתונות בהם טענו כי נחוצים להם בין 256 ל-500 מודטים על מנת להביא לסיום הלחימה.

אנשי המדיטציה מאמינים כי אם אחוז אחד מקרב האוכלוסיה במקום מסוים יבצעו תרגילי יוגה ומדיטציה יחולל הדבר שדה של רוגע ושלוה שיתפשטו על כל הסביבה וימנעו מתחים ומלחמות תופעה אותה הם מכנים 'אפקט המהרישי'. הוגה התאוריה וממציא השיטה הוא מנהיגם של כל היוגים "המעופפים" בעולם, הגורו ההודי מהרישי מהש יוגי.

שמו של מהרישי יוגי החל להתפרסם בשנות הששים כאשר הגורו ההודי הממולח זיהה את הריקנות הרוחנית שהקיפה חלק ניכר מהנוער בעולם המערבי. הוא הציע פתרון קסמים קל ופשוט: 20 דקות יומיות של מדיטציה לפי טכניקה הודית מסוימת ו…האדם מגיע לצלילות מחשבתית מלאה. השלוב של תורה מזרחית אקזוטית עם מכונת פרסומת משובחת ויעילה עשה את שלו ותוך זמן קצר הפכה כת המדיטציה לקבוצה המובילה בסופרמרקט הכתות והדתות המזרחיות המציפות את העולם. לטענת הכת, יש בעולם למעלה מ-400,000 בני אדם שעושים מדיטציה באופן קבוע, תחת הדרכתם של 2,000 מומחים. גם לארץ הגיעה אופנת המדיטציה ועל פי ההערכות לפחות 30,000 ישראלים עברו את קורס ההדרכה הבסיסי שמציעים ראשי הכת לכל דכפין.

אנשי הכת (או ה"אגודה", כפי שהם מכנים עצמם בארץ) מכחישים את היותם כת דתית, אולם הטקסים הפולחניים, הפסוקים המופיעים על מסמכיהם הרשמיים וסממנים אחרים – שוללים הכחשה זאת. בארה"ב הוכרה הכת על ידי בית המשפט ככת דתית לכל דבר ולפיכך נאסרו פעולותיה במסגרת מוסדות החנוך הרשמיים.

פולחן אלילי

שלב קבלת הידע כרוך בתרמית כפולה כלפי המשתתף. ראשית, נאמר לו במפורש שאין קבלה זו כרוכה בפולחן דתי – מה שאיננו נכון. לפני קבלת הידע נערך טקס הודיה, הכרוך בהדלקת נרות, העלאת קטורת, הגשת מנחה שהביא המשתתף (כמה פירות במטפחת לבנה), קידה בפני תמונת הגורו דייב (שמסר את תורת הכת למהרישי) ואמירת נוסח תודה המזכיר מספר שמות של אלילים הודיים. לשאלות המשתתפים הספקנים, מנסים המדריכים להצניע ככל האפשר את משמעותו של טקס זה.

התרמית השניה כרוכה בקבלת המנטרה. המדריך אומר למשתתף, בצורה מפורשת ביותר, כי המנטרה הניתנת לו "הותאמה" לו באופן מיוחד ולפיכך היא סודית ועליו להישבע כי לא יגלה אותה. הסבה לסודיות נתגלתה ע"י חוקר אמריקאי בשם ד"ר קלינדרה, אשר חקר 5000 מודטים ומצא כי קיימות בסה"כ 16 מילים, המשמשות כמנטרה וכי לכל קבוצת גיל קיימת מנטרה אחת קבועה. למשל, עבור גילאי 35-30 קיימת המלה "שירים". כל 16 המנטרות נגזרות משמות ומכנויים של אלילים הודיים שונים. לא רק ששיטת המדיטציה היא פשוט גרסה מעודכנת של הדת ההינדית שהותאמה במיוחד לטעמו של האדם המערבי, היא גם אינה מספקת את הסחורה המובטחת – שלות נפש ורכוז. מחקרים שהתפרסמו בכתבי עת מדעיים הראו כי אחוז ניכר מהעוסקים במדיטציה סבלו מנזקים נפשיים שונים ואף אצל אלו שדיווחו על שפור במצבם ספק רב אם היה קשר ממשי בין השפור למדיטציה. "כל מי שהיה עוסק בפעולה מרגיעה במשך 20 דקות ליום יכול לדווח על אותה תוצאה", כתב הפסכולוג דייויד הולמס שלא מצא כל הבדל בין מדיטציה לבין ישיבה רגועה על כסא למשך עשרים דקות. נסויים דומים הראו כי ההתמקדות במנטרה הסודית הניתנת לחברי הכת אינה יעילה יותר מהתמקדות בכל מלה או מושג אחרים כגון שלום, אחד, או בננה.

ויש גם את ענין "המעופפים". חברי הכת משוכנעים באמת ובתמים כי באמצעות המדיטציה האדם מסוגל לרחף ואף להתעופף באויר. כדי להוכיח את הטענה מרבים חברי כת המהרישי להציג את "המעופפים" הללו בפעולה. הבעיה היא שבכל ההדגמות שנערכו עד כה המיטב שהצליחו היוגים "המעופפים" להפיק היו כמה ניתורים בלתי משכנעים שלא הגיעו רחוק. היוגים מתרצים את המחדל התעופתי הזה בכך שהמתלמדים עדין אינם שולטים בכל רזי המקצוע. המהרישי עצמו, כך הם טוענים, מסוגל להתעופף ממקום למקום ולא רק בגלל שיש לו מטוס מנהלים אישי וצי מסוקים העומד הכן לשרותו. מי שסרב לקנות את התרוצים הללו הוא רוברט קרפינסקי, חבר הכת לשעבר שבשנת 1987 תבע את המהרישי למשפט על סך 8 מליון דולר על כך שהבטיח ללמד אותו להתעופף ולא קיים. חבר המושבעים האזין באהדה רבה לתלונתו של קרפינסקי אך לבסוף הסתפק בהטלת תשלום פצויים בסכום צנוע בהרבה של 132,000 דולרים בלבד.

בינתים הדבר היחיד שממריא בעולמם ההזוי של היוגים הם מחירי הקורסים למדיטציה שהפכו למכרה זהב כלכלי. על פי פרסומים שונים עלות ההשתתפות בקורס מבוא למדיטציה בן ארבעה מפגשים עומד על למעלה מ-7,000 ₪.

הבעיות הכלכליות שנפתרו…

חוץ מפתרון אפשרי לבעיות התחבורה טוענים חברי הכת כי התעופה היוגית מסוגלת לחולל נפלאות בכל תחום. בפרסומים רשמיים נטען כי "המעופפים" היוגים אחראים לכל דבר טוב שאירע בעולם בשנים האחרונות – מנפילת חומת ברלין, דרך מלחמת המפרץ ועד התמוטטות מסך הברזל, נסיקת הבורסה בשנות התשעים והירידה בשעור הנפגעים בתאונות דרכים. ברם, ככל הידוע היחיד שבעיותיו (הכלכליות) נפתרו בזכות שיטת המדיטציה הטרנסצנדנטלית היה ככל הנראה המהרישי יוגי עצמו שעל פי הערכות זהירות גרף לכיסו עד כה לפחות 3 מליארד דולר מכספי מאמיניו התמימים. האימפריה הכלכלית שבנה כוללת ספרים, קלטות, מרכזי הדרכה, מוצרי בריאות מיסטיים, תחנות שדור – וכמובן, הקורסים עצמם. כדי להפיץ את "תורתו" מתבשלות תכניות לבניית 3,000 "ארמונות שלום" ברחבי העולם שבהם ילמדו מדיטציה טרנסנדנטלית ותעופה יוגית. 200 ארמונות כאלו כבר נבנו בארצות הברית ואדמות ל-52 נוספים כבר נרכשו. הוא גם יסד בכמה ארצות את מפלגת 'חוק הטבע' שהסניף הישראלי שלה הוא רק חלק מתנועה בינלאומית.

רעיון 'מגדל החוסן הישראלי' הוא אפוא רק חוליה אחת בשרשרת הפעילות הבינלאומית שהכת מבקשת ליזום בתקופה הקרובה על מנת להעצים את הדימוי החצוני שלה. בפגישה שקיים לאחרונה אחד המפיצים העיקריים של כת המדיטציה עם נשיא המדינה שמעון פרס טען הלה כי הכת אינה זוכה לתמיכה מספקת מהמדינה. בתמורה הבטיח לו פרס כי יתמוך בפרויקט 'מגדל החוסן' ואף התחייב לכך ש'מרכז פרס לשלום' יסייע בהרמת הפרויקט.

בינתים ימשיך המהרישי לצחוק כל הדרך לבנק תוך שהוא מפיל עוד כמה יהודים תמימים לבור שכרה במו ידיו. בדת ההינדית מכונה העולם 'מיה', דהיינו: האשליה הגדולה. בסיכומו של דבר מסתבר כי הבלוף הגדול מכולם הוא המהרישי יוגי בעצמו.