קריאת הצלה מבית החולים

עוברי האורח שיחלפו ליד אולם השמחות הבני-ברקי הצנוע בעוד כחודש ימים, שעה קלה לפני השקיעה, לא יוכלו להבחין בדבר-מה בלתי שגרתי. המראה החיצוני של החופה שסביבה עתידים להיקהל בני משפחה לא ייראה יוצא דופן. מבט מקרוב יגלה כי מסדר הקידושין הוא יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, וכי מראה החתן והכלה יעיד בהם כי הם בעלי תשובה אך דבר לא יסגיר את הסיפור האנושי המפעים שמסתתר מאחורי החתונה.

הכול החל לפני כחצי שנה. במוקד החירום של יד לאחים הגיעה פנייה יוצאת דופן מפאת כתובתה. על הקו היה יהודי פנסיונר המאושפז בבית החולים 'שיבא' בתל השומר. בפיו של החולה היה תיאור מצמרר על בת ישראל הרתוקה למיטתה באחד מחדרי המחלקה כשלידה ניצב כל העת צעיר בעל חזות ערבית. "על פניו נראה שהיא סובלת והערבי שומר עליה לבל תפצה פה. אין לי ספק שהוא יהודייה", אמר הקשיש הנרגש. "פניתי אליכם כי אני בטוח שרק אתם מסוגלים לעשות משהו".

אנשי האגף להצלה מטמיעה התיישבו מיד לדיון שלא מן המניין על מנת להגיע במהירות האפשרית למקום ולדלות את מקסימום הפרטים. בתום הישיבה הוחלט על אופי הפעולה וצוות של פעילים יצא אל הדרך. חצי שעה לאחר שהתקבל הטלפון, ניצבו בפתח המחלקה ר' בן-ציון פדר ור' ד. כהן , פעילי יד לאחים, כשהם מתחזים לאנשי עמותה המחלקים מזון לחולים ולבני משפחותיהם. השניים היו מצוידים בטפסים שבהם ביקשו את פרטי כל חולה על מנת להמשיך להביא לו ולמלוויו מזון. היהודייה שנגלתה לעיני הפעילים הייתה מפוחדת עד אימה. הפעילות שתועדה באמצעות המכשור האלקטרוני המשוכלל המצוי בידי פעילי השטח של יד לאחים, לא עוררה כל חשד ועד מהרה היו בידי יד לאחים הפרטים המלאים של הבת.

בשלב הבא הצליחו במחלקת המודיעין לגבש תיק עם פרטי כל המקרה. הסתבר שהצעיר הערבי הוא שוהה בלתי חוקי וכי בעקבות הקשר עמו ניתקה היהודייה את קשריה עם הוריה המתגוררים בתל אביב. ביד לאחים דאגו תחילה שהמשטרה תניח את ידה על השב"ח ובכך תנטרל אותו מסביבת היהודייה. לנוכח עברו המפוקפק הושם הערבי תוך זמן קצר מאחורי סורג.

שיחות עם בני המשפחה העלו פרופיל כואב ונוגע ללב של בת צעירה, יתומה מאב, שלקתה במשבר נפשי ואשר בעקבותיו הייתה דחויה על-ידי החברה. החסכים הרגשיים הללו הפילוה כקרבן לידי הערבי. בעבודת נמלים שארכה שבועות על גבי שבועות, עמלו אנשי המקצוע ביד לאחים על איחוי הקשרים בין הבת לבין אמה ובני משפחתה תוך כדי פתיחת לבבה ושיחות נפש להשבתה לחיק העם היהודי.

בשבוע שחלף התחולל הסוף הטוב של הפרשה הסבוכה עם קביעת התאריך לחתונת הבת, שהפכה לשומרת תורה ומצוות, כשהיא ובן זוגה שותפים לתקווה אמיתית להקים בית נאמן בישראל, ברוח ישראל סבא. בשעת לילה מאוחרת, עם שובם של אנשי יד לאחים למשרדים הראשיים, עם תום מסיבת האירוסין המרגשת, נרשמה בתחושת סיפוק מיוחדת, במשבצת המיועדת לכך, בתיק מס' 482, המילה: "סגור".

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, אמר השבוע כי "המקרה הזה מלמד עד כמה ערנות יכולה להציל יקר מזולל. שוכב לו יהודי במחלקה בתל השומר. הוא רואה לנגד עיניו מחזה שאמור להדליק נורה אדומה. בת ישראל שהמלווה שלה הוא ערבי. הוא יכול לעצום עין ולא לשים לב אבל הוא נזכר בחובת הערבות החלה על כל יהודי. הוא לא עושה יותר מדיי, הוא לא מסכן את עצמו. בסך הכול, הוא מוציא מכיסו את מכשיר הטלפון הסלולרי ומחייג למוקד החירום של יד לאחים. היהודי הזה הציל נפש מישראל. לזכותו של היהודי הזה ייזקפו כל הנשמות היהודיות שיבואו לעולם מהזוג שיתחתן בקרוב. וממנו יראו וכן יעשו. אסור להישאר אדישים", הטעים הגרש"ב ליפשיץ.