ראשי הערים נענו לקריאת יו"ר יד לאחים

"אחת מן הדרכים הנפוצות ביותר של ארגוני המיסיון בתעמולת המונים הינה חלוקת עלונים בתפזורת ברחובות הערים. המיסיונרים מפזרים אלפי עלונים במקומות ציבוריים, מדרכות, כבישים, כיכרות ציבוריות, גני משחקים וכיוצא בהם. בכך צדים נפשות רבות מעם ישראל". במילים אלו נפתח מכתבו של יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, לשורה של ראשי ערים בישראל.

הגרש"ב ליפשיץ כותב לכל אחד מראשי הערים כי "שומה עלינו, על כל יהודי, למנוע בעד המיסיונרים, כל דרך תעמולה אפשרית ולעצור בכך את מטרתם הסופית, שמד וכיליון מעם ישראל" ובד בבד מסב את תשומת לבם למפגע הציבורי והאקולוגי ממדרגה ראשונה הנגזר מנוהג נפסד זה.

במסגרת זאת הציע יו"ר יד לאחים לראשי הערים לנצל את החוק העירוני 'שמירת הסדר והניקיון' האוסר "פיזור או חלוקת מודעות במקום ציבורי". "במידה והמיסיונרים יפזרו עלונים וכיוצא בהם, תעמדו על כך שרשויות האכיפה העירוניות ינקטו בצעדים מתאימים כנגד המיסיונרים, כולל הטלת קנסות והעמדה לדין". המכתב מסתיים במילים: "זכותכם וחובתכם להציל נפשות משמד" ואליו מצורפים נתונים מזעזעים על פעילות המיסיון בארץ בשנים האחרונות וכן תצלומים שבוצעו בידי אנשי האגף למאבק במיסיון ביד לאחים הממחישים את שיטת הפעולה המיסיונרית הפוגעת בנפשות ההמון ובד בבד הורסת את צביון מרכזי הערים.

המכתבים נפלו על אוזניים קשובות. "אמשיך לעקוב אחר פנייתך זו ואוודא כי טיפולה ייעשה באופן יעיל ומסור. כולי תקווה כי המענה שתקבל יתאם את מבוקשך", כותב ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. "אכיפה זו תתבצע מול כל גורם שיפר את החוק", מבטיח בכתב סגן ראש עיריית רמת גן, אביהוא בן משה, המוסיף: "הנך מוזמן לעדכן את לשכתי בפעילות לא חוקית זו ואטפל בה באופן אישי".

"מכתבך, בצירוף המלצתי, הועבר למחלקת הפיקוח של העירייה, על מנת לטפל בתופעה על פי החוק", כותב ראש עיריית רחובות, רחמים מלול. לשכת ראש עיריית חיפה מודה על הפנייה החשובה ומוסרת כי הטיפול הועבר לבדיקת הגורמים האחראים. וסגן ראש עיריית אשדוד, הרב מרדכי ליברמן, המבהיר כי "עין בעין אנו רואים את חומרת התופעה של חלוקת עלונים של המיסיון" ומבטיח: "נעמוד על המשמר באמצעות האכיפה של חוקי העזר העירוניים".

הקול הצורם היחיד היה קולה של עיריית תל אביב יפו שסירבה להיענות לפנייה. בתשובה מיתממת בת חמישה סעיפים של עו"ד בועז בהרב, המשיב לפנייה מטעם העירייה, נאמר, בין היתר "אנו מכירים בחסידי ברסלב שמפיצים דברי דת ברחבי העיר ונהנים מחופש פעולה וביטוי". המכתב מרחיק לכת וקובע כי "גם אם היינו נתקלים בתופעה של חלוקת מודעות (להבדיל מעלונים), ספק רק אם היינו אוכפים את סעיף 11 הנ"ל בשל עקרון חופש הביטוי".

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, הביע סיפוק מתשובתם החיובית של מרבית ראשי הערים, אך לצד זאת מתח ביקורת קשה על תשובתה המתמיהה של עיריית תל אביב שבחרה להשוות בין פעילות יהודית לגיטימית במדינה יהודית, לפעילות מיסיונרית הרסנית ומסוכנת. הרב ליפשיץ מפנה את אנשי המחלקה המשפטית של עיריית תל אביב לפסק הדין של שופט בית המשפט העליון, צבי ברנזון (בג"ץ 467/75) הקובע כי המיסיונרים – היהודים המשיחיים' -אינם יהודים וכי "היהדות הקיאה אותםובקהל ישראל לא יבואו".