שבת סמינר מרגשת ועוצמתית לניצולות יד לאחים וילדיהן

30/03/2011

למרות שהועתק ברגע האחרון מאשקלון בשל המתיחות הביטחונית.

למעלה ממאה ניצולות יד לאחים וילדיהן, שחולצו לאחרונה מכפרים ערביים, השתתפו בשבת חיזוק מרגשת, שנערכה עבורן על ידי הארגון במושב צפריה.

זה שבועות עמלים בארגון יד לאחים בהפקת שבת מיוחדת עבור הניצולות מהכפרים הערביים וילדיהן, אשר תוכננה מלכתחילה להיערך במלון באשקלון. ביום רביעי, יומיים בלבד לפני קיום השבת, לאחר שהמתיחות הביטחונית בדרום הארץ הגיעה לידיעת יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, הוא קבע כי לנוכח הסכנה ואווירת האימה השוררת בעיר, יש לבטל את התכנית המקורית אולם בד בבד הורה לא לדחות את 'שבת הסמינר', לנוכח החשיבות הרבה לחיזוקן של הניצולות ולאתר בדחיפות מיקום חלופי.

ביד לאחים החלו מיד בחיפושים קדחתניים אחר מקום אחר לקיום השבת ולא חסכו כל מאמץ על מנת שהשבת תתקיים במועד שנקבע. בעזרת ה', לאחר מאמצים רבים, ביום חמישי נמצא מקום הולם, בבית הארחה במושב צפריה.

ביום שישי הגיעו הבנות וילדיהן למקום, באמצעות מערך ההסעות של יד לאחים מכל רחבי הארץ. כבר בשעה אחת של צהרי יום שישי, החלה הפעילות. בפני הבנות הופיעה תחילה אומנית חוזרת בתשובה שסיפרה את סיפור חייה המרגש. הניצולות התרגשו מאוד מסיפורה ולבקשתן נערך סימפוזיון מיידי בנושא שנמשך כמעט עד כניסת השבת.

בערב שבת הדליקו הניצולות נרות בחדר האוכל. המעמד היה מרגש מאוד ושתי השולחנות שהוקצו לצורך כך היו עמוסים במאות נרות שבת. בשעת הדלקת הנרות זלגו עיניהן של הנשים דמעות לאחר מכן השתתפו הניצולות בקבלת שבת, כאשר כל אחת מהניצולות מקבלת סידור מהודר עם הקדשה אישית למזכרת מהשבת.

במהלך סעודת השבת הופיע בפני הניצולות הרב ארם צובה שתיבל את סעודת השבת בדברי תורה ואמונה וסיפורים מדהימים. עם תום סעודת השבת, עלו הניצולות כולן, וכל אחת בתורה הציגה את עצמה ואת נס הצלתה כשהיא מבקשת בסיום דבריה משאלה מהקדוש ברוך הוא, וכולן ענו אחריה אמן. הדברים גרמו לניצולות האחרות, לפעילות יד לאחים ואפילו לטבחיות ולעובדות המקום לבכות ולהתרגש ולהתחזק.       אחדים מפעילי מחלקת החינוך של יד לאחים קיימו במהלך השבת פעילויות מיוחדות עם ילדי הניצולות, כדי לאפשר לאימותיהן להיות שותפות מלאות בפעילות השבת. הילדים קיבלו תשומת לב מיוחדת לאורך כל השבת, ותפסו בה מקום מרכזי ודומיננטי. היה זה מרגש וממיס לב לראות את הילדים הזכים שעד לפני תקופה שהו בכפרים ערביים, כשהם שרים בקול את זמירות השבת, מברכים על האוכל, מאזינים לסיפורי צדיקים ואף קוראים ברגש כל אחד בתורו מזמור תהילים.

את ההתרגשות הרבה שעברה על הניצולות נוכח השבת המרגשת, קשה לתאר במילים. הן ניגשו בדמעות לפעילות הארגון, וכל אחת בתורה הודתה מעומק לב על תוכניות השבת המיוחדת ועל התחושה שהוענקה להן כי הן לא נמצאות לבד וכי משפחת יד לאחים עומדת לימינן, תומכת ומחזקת. מרגש היה לשמוע את אחת הניצולות ששהתה במקום עם ארבעת ילדיה, עת סיפרה לפעילות יד לאחים: "בעלי הערבי היה איש עשיר מאוד. הייתי כבר במלונות היקרים ביותר באילת ובחוץ לארץ. אבל מהשבת הרוחנית הזו, נהניתי הרבה יותר מכל החופשות ההן".

במוצאי שבת נערכה סעודת מלווה מלכה עם תזמורת, משולבת בתכנית מיוחדת. במהלך התכנית מילאו הניצולות משוב וענו לשאלות כגון: האם חסרות להן מזוזות, היכן הן רוצות להתארח בליל הסדר, מצב רישום ילדיהן למוסדות חינוך ועוד.

לקראת סיום המלווה מלכה הגיע למקום במיוחד יו"ר יד לאחים, הגרש"ב ליפשיץ, שנשא דברי חיזוק ועידוד בפני הניצולות, בסיום דבריו אמר יו"ר יד לאחים: "כשרואים את הניצולות שהפכו את אורח חייהן לקדושה ואורה, הדבר מאיץ ומחייב אותנו להצלת שאר הנפשות היהודיות שעדיין כלואות בכפרים ערביים, בצרה ובשביה".