שבת של צוותא והתעלות רוחנית לניצולות וילדיהן

09/04/2008

באי מלון 'מרכזי' בעיר הקודש צפת בשבת האחרונה לא יכלו שלא להבחין בתכונה יוצאת דופן המתרחשת באחד מאולמותיו. יותר מעשרים ניצולות וילדיהן, שזה לא מכבר חולצו, במבצעים מיוחדים, מכפרים ערביים, עשו שבת מיוחדת במקום במסגרת סמינריון שארגן עבורם האגף להצלה מטמיעה של ארגון הפעילים יד לאחים.

הניצולות, המאומצות בחום על-ידי פעילות יד לאחים, הובאו לצפת ישירות מבתיהן ברכבים שציפו להן בפתח בתיהן מבלי שתהיה להן כל טרחה או חשיפה מיותרת. עם המשתתפים נמנו גם הילדים שנימולו אך לאחרונה, צאצאי הסבתא היהודייה, שדבר יהדותם נחשף במהלך מפגש מפתיע בבית החולים בו התוודעו אל אחיהם היהודים, בקריאה מצמררת בנוסח "אנא יהוד". פעילי יד לאחים התרגשו לראותם כבנים שהולכים ומתערים בעמם. אחדים מהם, שמלאו להם מצוות, אף עלו לתורה במהלך השבת.

במהלך השבת שמעו המשתתפים הרצאות מרתקות מפי בכירי המחלקה להצלה מטמיעה של יד לאחים. דברי תורה מאלפים השמיע הרב אלכס ארטובסקי, איש יד לאחים. הרצאה מיוחדת נשמעה מפי מוסלמי שהתגייר כהלכה ששיתף את האמהות בסיפורו המיוחד. בת לאב ערבי ואם יהודיה גוללה אף היא את סיפורה הנוגע ללב. ומחנך נודע העניק לאמהות כלים לחינוך ילדיהם בהרצאה מרתקת.

האווירה המיוחדת מצאה את ביטויה בישיבה ארוכה, גם לאחר תום ההרצאות והסעודות, בשיחות שנמשכו לתוך הלילה בהן שוחחו אמהות זו עם זו על הקורות אותן ועל תהליך השיקום אותו הן עוברות בליווי הנאמן של יד לאחים.

את השבת כולה ליוו גם אחדים מפעילי מחלקת החינוך של ארגון יד לאחים שקיימו עם הילדים פעילויות מיוחדות לילדים כדי לאפשר להורים הקשבה נוחה להרצאות. אולם מעבר לכך, תפסו הילדים מקום מרכזי ודומיננטי במהלך השבת כולה. היה זה מרגש וממיס לב לראות ילדים שאך לפני חודשים אחדים חולצו מאווירה ערבית מובהקת, שעה שהם שרים בקול את זמירות השבת, מברכים בקול ברכת המזון ומאזינים לסיפורי צדיקים אודות השבת ופרשת השבוע. כל אלו היו פירות חינוכם וגידולם בגנים ובתי ספר תורניים שיד לאחים דאג לשלבם בהם.

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, יו"ר יד לאחים, העלה על נס את חשיבות המשך הקשר האמיץ בין הניצולות לבין יד לאחים וחידד באומרו כי "החילוץ של הבנות מתוך השבי בו הן היו כלואות, אינו אלא תחילתה של פעילות ארוכה וממושכת, שמסורה בידי שורה ארוכה של פעילים ועובדות סוציאליות העושים הכול על מנת להשיבן לצור מחצבתן ולהעלותן על דרך המלך".