שוּק האוֹם

מאת שחר שילוח – מעריב-Nrg

תנועתו של מהארישי מהֶאש יוגי לא מסתפקת בלימוד מדיטציה לכל דורש (שמשלם), אלא גם פועלת נמרצות בתחום הנדל"ן והפיננסים. המטרה היא להפוך את העולם לגן עדן בעזרתן של כמה ג'ובות, כי רק על האוֹם כנראה שכבר אי אפשר לסמוך.

מהארישי מהֶאש יוגי, אחד הגורואים המפורסמים ביותר וגם מהקשישים ביותר שחיים כיום, מוכר לנו כמי שלימד את הביטלס מדיטציה ואף זכה ל שירים שנכתבו עליו, גם אם אינם בהכרח מחמיאים. בשנת 1968 הביטלס נסעו את כל הדרך להודו כדי לשבת – בתנוחת מדיטציה, כמובן – בצילו הגדול של הגורו. עכשיו, הגורו בא אל ההר וסניף של הארגון הגיע גם למרכז הפיננסי של ניו יורק.

בחודש מרץ השנה נפתחו בלי הרבה יחסי ציבור משרדיו של מהארישי מהאש יוגי בברואד סטריט, בקרבת הבורסה של ניו יורק. לפני שלוש שנים הארגון רכש מבנה בן חמש קומות ו-6,000 מ"ר בעלות של 5.5 מיליון דולר. התלמידים מתרגלי המדיטציה הטרנסנדנטלית נכנסו למבנה מסיבות כלכליות ומעשיות.

עסקי הנדל"ן אינם זרים לנאמניו של הגורו. לפני כשש שנים הם רכשו שטחים דרומית-מזרחית לאיווה סיטי והקימו שם "עיר ודית". לאחרונה החליטו לרכוש את קרקעותיו של חוואי שכן, מפני שלמורת רוחם שמעו שהוא מתכוון להקים שם משק חזירים. פרנסי העיר הוודית אף הודיעו שאם החוואי, בוב פאלם, יתנגד, הם יאלצו אותו למכור את האדמה בשם טובת הציבור. העיר הוודית היא אורגנית בהגדרתה והם חוששים להשפעות השליליות של חוות החזירים על הסביבה.

מבנים בריאים מבחינה רוחנית

ובחזרה לניו יורק: הבניין שרכשו אנשיו של מהארישי הוא בין הבניינים הבודדים בכל העיר שפונים למזרח ותואם את הארכיטקטורה הוודית שלפיה מבנים הפונים מזרח הם בריאים מבחינה רוחנית. יחד עם זאת, פול פוטר ראש הגוף ששמו Global Financial Capital (תחת השם הזה פועל הסניף החדש בניו יורק) ששם לו למטרה לקדם כלכלית ארגונים שפועלים לטובת האדם והסביבה וביניהם מיזמיו של מהארישי, מציין שהחזית המזרחית איננה הסיבה היחידה: הבניין ממוקם כאמור במרכז הפיננסי של העיר ויש ממנו גישה נוחה לאילי ההון של העולם. "אנחנו מציעים את התוכניות שלנו כבר 50 שנה", אומר פוטר, "ועכשיו זה הזמן שבו אנו רוצים ליצור תמיכה פיננסית לאותן תוכניות. אנחנו רוצים להציע הזדמנות לבנקאים משקיעים לכוון את הכסף של העולם לכיוון החיובי הזה".

הבניין מצריך שיפוץ מעמיק שיעלה 4.9 מיליון דולר ולשם כך נלקחה בשנת 2005 משכנתה. בנוסף לתרומות ולהכנסות מנכסים, הארגון העולמי של מהארישי ממומן על ידי שיעורי מדיטציה טרנצנדנטלית שמחיריהם ידועים כלא זולים בכלל יחסית לקורסים מקבילים.

הקומה הראשונה של הבניין מיועדת לעשיית עסקים – לא ישיבות למדיטציה ולא דקלום מנטרות. יש בה חדרי ישיבות (עסקים) שיקדמו את פני המשקיעים ויתקיימו בהם ועידות וידיאו.

מומחי נדל"ן מציינים שרכישת הנכס חריגה עבור ארגון ללא מטרות רווח בשל העלויות היקרות מאוד של הבניינים בסביבה ואחזקתם. העלויות הללו יאתגרו את מהארישי שכבר יודע דבר או שניים על עסקי הנדל"ן, גם אם לא תמיד מצליח לו. הוא למשל רכש מלון בשיקאגו אך מכר אותו בסופו של דבר בשל חוסר הצלחה כלכלית.

בינתיים מתבשלות תכניות ל-3,000 "ארמונות שלום" ברחבי העולם שבהם ילמדו מדיטציה טרנסנדנטלית ותעופה יוגית. 200 ארמונות כבר נבנו בארצות הברית ואדמות ל-52 נוספים כבר נרכשו.

על העיסוק הכה אינטנסיבי בכסף אומר פול פוטר: "המרדף אחר הכסף לא באמת הביא לאושר אמיתי, להגשמה אמיתית. אנו מקווים שנוכל לבנות מחדש את כל העולם שיהיו בו בניינים מוכווני הון, כך שיהפוך גן עדן על פני האדמה".

לכתבה המקורית לחצו כאן