תבוסה מוחצת למיסיון: ביהמ"ש הרשיע את ראש המיסיון בערד בעוון תקיפה וניסיון דריסה

02/11/2010

מערכה משפטית ארוכה שנמשכה כ-3 שנים, הגיעה בשבוע האחרון לסיומה המפתיע. בית משפט השלום בבאר שבע, הרשיע את אחד ממנהיגי המיסיון בערד, בעוון תקיפה וניסיון דריסה של פעיל יד לאחים בערד. שלב הטיעון לעונש, יתקיים כבר בשבועות הקרובים.

מידי יום, למעלה משש שנים, יוצאים פעילי 'יד לאחים' בערד להיאבק בשלוחי המיסיון בעיר. ליד השוק העירוני, הקימו המיסיונרים מרכז המציע שלל פיתויי חינם לכל הבאים בשעריו. מאחורי הכסות התמימה, מתנהל במקום ציד נפשות מכוער, שהפיל כבר לא מעטים ברשתו. אבל המאבק הנחוש של אנשי הקהילה החרדית המקומית, הציל רבים אחרים מגורל דומה. הללו באו למחות ולהזהיר את עוברי האורח לבל יתפתו להיכנס למקום. התסכול של המיסיונרים היה רב. כשבאו לעיר הם חשבו שמדובר בעוד יישוב שקט וקטן בו יוכלו לפעול באין מפריע, והנה התבדו. מול הפעילות החוקית, הם נקטו בדרכים לא חוקיות, והפעילו אלימות פיזית קשה כנגד המוחים.

בארגון 'יד לאחים' מזכירים את המקרה שזעזע בזמנו את הציבור החרדי כולו, עת התנפל מיסיונר על רבה המנוח של העיר הרב בן ציון ליפסקר זצ"ל, והדפו בברוטאליות. מקרה נוסף שהתפרסם היה של מיסיונר שנכנס לבית התמחוי בערד המנוהל על ידי חרדים, והכה בעזרת מוט בראשו של אדם ששהה במקום. התוקף קיבל מעצר בית וחודש הרחקה מהשוק. את שיא התקיפות רשם ללא ספק, המיסיונר אדי בקפורד שעומד בראש הפעילות במקום. בפברואר 2007 הוא הידרדר לשפל חדש כשניסה לדרוס קבוצת פעילים. במהלך הניסיון שנכשל ב"ה, הוא יצא מרכבו ותקף באלימות קשה את אחד הפעילים. הוגשה נגדו תלונה במשטרה, והוא קיבל צו הרחקה במשך 45 יום מהעיר כשבמהלכם גובש נגדו כתב אישום. בשבוע האחרון כאמור, נסגר ככל הנראה הפרק הזה כשבדיון רווי תהפוכות אצל השופטת אסתר חביב בבית משפט השלום בבאר שבע, הוא הורשע.

פעילי המאבק, הגיעו לדיון הזה כשאיתם עד מפתח מרכזי שהוטס במיוחד מלונדון על ידי 'יד לאחים' כדי לתת עדות בדיון. בנוסף הם הביאו עימם סרט המתעד את כל מהלך האירועים שלב אחר שלב כפי שתיאר העד בעדותו. יצוין כי תחילה הסתפקו התובעים האם יש מקום להביא את העד ארצה כאשר הדברים מתועדים ומצולמים. לאחר התייעצות עם כ"ק מרן האדמו"ר מגור שליט"א שאמר להם כי חשוב להביא גם אותו לדיון, הם שינו את דעתם והזניקו אותו בטיסה ישירה. המיסיונרים שהגיעו לדיון שאננים, לא ציפו להפתעות שמחכות להם בפנים. תחילה העלתה התביעה לדוכן את העד המרכזי שגולל בפרוטרוט את פרטי ההתרחשות האלימה. בצורה חיה ומוחשית סיפר העד כיצד הגיע למקום יחד עם הפעילים, כיצד ניסה הנאשם לדרוס אותם ברכבו, וכיצד הוא תקף באלימות את הפעילים. העד ענה באריכות על כל השאלות שהופנו אליו, ושידר אמינות גבוהה. לאורך העדות כולה הכחיש הנאשם את כל מה שיוחס לו, וטען כי לא היו דברים מעולם. אבל אז שלפו בתביעה את הסרט שתיעד את שהתרחש, והסערה פרצה. בסרט נראה הנאשם בקפורד כשהוא דולק אחרי פעיל מרכזי והולם בו בפרצופו. לאחר מכן הוא נכנס לרכבו, ונוהג בו בפראות לכיוונם של קבוצת הפעילים שעמדה בסמוך בניסיון ברור לדרוס אותם. הם נמלטו ממנו, ואז הוא יוצא ורודף אחריהם רגלית. הוא מצליח ללכוד אחד מהם ובועט בו באכזריות.

הדברים שהוצגו בברור לעין כול סתרו את הכחשותיו הגורפות של הנאשם, ועורך דינו התפרץ בצעקות רמות שהסרט ערוך ולא אמין. השופטת לא קיבלה את טענתו באומרה כי עדותו של העד המרכזי מתיישבת בהחלט עם מה שנצפה בסרט ולפיכך יש לקבל את הקלטת כאמינה. כאן ניסה הנאשם לטעון כי הוא "לא התכוון" לדרוס אותם, והושתק בנזיפה חדה של השופטת: "אתה צריך גם להתכוון"?!. בקפורד: "זה היה לצורך הגנה עצמית". העד: "דומני שהסרט יוכיח בוודאות כי לא הייתה שום תקיפה מצידנו". בשלב הזה נוכח עורך הדין של בקפורד כי המציאות נוטה לרעת מרשו וביקש הפסקה שלאחריה הודיע כי הנאשם מודה באשמה. השופטת הרשיעה אותו וקבעה מועד דיונים להשמעת הטיעון לעונש. בדיעבד התברר כי הבאתו של העד המרכזי מלונדון הייתה משמעותית ומכרעת מבחינת התביעה. העדות הקולחת והמפורטת שהוא נתן, הייתה אבן יסוד מרכזית בהכרעת הדין. גורמים משפטיים ציינו את העובדה כי עדותו שעמדה בקנה אחד עם הדברים שצולמו בסרט, מוטטו לחלוטין את עמדת ההגנה והביאו את הנאשם להודות במיוחס לו.

בתגובה להחלטת בית המשפט אמר השבוע יו"ר הארגון הגרש"ב ליפשיץ: "שוב הוכח כי המיסיונרים לא בוחלים גם באלימות כדי להשיג את מטרותיהם הנלוזות. אנו נמשיך לעמוד על המשמר ולסכל את פעילותם בכל דרך אפשרית, בכדי להציל נפשות יהודיות תמימות מרשתם". הגרש"ב ליפשיץ שיבח בדבריו את הקהילה החרדית בערד שבמשך שנים ארוכות, פועלים ללא לאות במסירות נפש כדי להציל יהודים מרדת שחת.