תיעוד מיוחד: המפגש המרגש בין הניצולה ואמה לאחר 25 שנות נתק

27/09/2012

חודש לאחר החילוץ המוצלח ולאחר הכנות מוקדמות, נסעו כמה מהעובדות הסוציאליות של יד לאחים עם דינה, לפגישה מרגשת עם אימה, לאה, ואחותה בביתן שבמרכז הארץ.

דינה התקשתה להסתיר את המתח וההתרגשות. בעוד כמה דקות היא אמורה להיפגש עם אימה ואחותה, אותן לא ראתה עשרות שנים. "אני מאוד מתרגשת, אני לא יודעת מה יהיה. לא ישנתי בכלל. כל הזמן חשבתי איך זה יהיה ואיך אראה אותן. אני רק רוצה שאימא תסלח לי", אמרה דינה נרגשות בדרך למפגש.

כשעצר הרכב בחניה שלפני הבית, ראתה דינה את אמה ואחותה מביטות בציפייה מבעד לחלון הבית המשקיף לחניה, וכשהיא דומעת עלתה דינה לבית אמה ונפלה בזרועותיה.

לאחר דקות ממושכות של בכי משותף, נשמע קולה של דינה כשהיא שואלת את אמה: "אימא, תסלחי לי?". האימא לא היססה לרגע וכשקולה נשנק מדמעות אמרה לדינה: "כן בתי, מספיק סבלת. אני סולחת לך!".

גם העובדות הסוציאליות של יד לאחים שחוות מפגשים שכאלו לעיתים קרובות לא יכלו לכלוא את התרגשותן ועיניהן זלגו דמעות.

לאחר שנפלה דינה גם בזרועות אחותה, היא נפנתה לערוך לאמה היכרות עם בנה ובתה הקטנים שהתלוו אליה. דינה בקשה מילדיה לחזור בפני אמה על המילים בעברית והמושגים ביהדות שהספיקו ללמוד בזמן הקצר מאז חילוצם, תודות למאמץ הרב שהשקיעו בהם החונכים של יד לאחים.

דינה סיפרה לאימה על השמות היהודים שנתנה לילדיה וציינה כי לבתה העניקה את השם 'שרי' – כשמה של שרי, הפעילה של ארגון יד לאחים שמלווה אותה במסירות אין קץ מאז תכנון החילוץ עד עצם היום הזה.