210 ילדים יסבו השנה לראשונה לשולחן הסדר

את בוריס מינסקי הכירו אנשי יד לאחים כ'מבשר' דומיננטי ב'קהילת' היהודים המשיחיים. לפני שנתיים, בעיצומו של פסטיבל המוני לבני נוער בצפון הארץ, זיהו אותו פעילי יד לאחים כמי שצד נפשות לקהילתו באמצעות חלקת לשונו. ביד לאחים התחקו אחר מוצאו ושורשיו ומשהתברר כי בוריס אינו אלא יהודי מבטן ומלידה הוחלט להשקיע את כל המאמצים על מנת להשיבו לחיק יהדותו, חרף הקושי שהיה כרוך בכך בהיותו חלק אינטגרלי ודומיננטי מכוחות השכנוע של היהודים המשיחיים.

לאחר שנתיים של מלחמת מוחות אינטנסיבית, בוריס מינסקי הוא בימים אלו בן חורין. הוא ומשפחתו ניתקו כל קשר עם הקהילה המשיחית בה היה פעיל עד לפני חודשים אחדים.

במוצאי השבת הקרובה, עם התקדש חג הפסח, יסב ברוך, לראשונה בחייו, לשולחן הסדר. אליו יצטרפו 79 ילדים ועוד כ-45 מבוגרים, נשמות יהודיות שנגאלו מעמק הבכא המיסיונרי אל אורה של היהדות, במסכת מסועפת של עבודה ללא לאות, עם פעולות של הצלה והסברה, על-ידי אנשי יד לאחים, וכשהם ישבו בסדר הם יודו לה' על ששלח להם את שליחיו הנפלאים, אנשי יד לאחים, שהוציאו אותם מאפילה לאורה.

עד לפני חודשים אחדים התגוררו ח' ובתה בכפר קאסם. בשלוש השנים האחרונות היו לפחות שתי הזדמנויות בהן החליטה ח' לשים קץ לסבלה הקשה מנשוא. היא ארזה מעט מיטלטלין וברחה מביתה יחד עם בתה בת הארבע. אבל העובדה ש-לח', לא ציפתה כל משפחה או חברה שתאמץ אותה לחיקה, הייתה לה לרועץ. כמי שפיתחה בבעלה הערבי תלות כלכלית ורגשית, שוב ושוב מצאה עצמה שבה אליו, לחיים נוראיים של סבל ומכאוב.

לפני חודשים אחדים השיגה ח' את מספר הטלפון של יד לאחים. מורכבות תמונת המצב שלה הייתה נהירה היטב לפעילי יד לאחים שעה שהם נכנסו לפעולה. תחילה הועברה ח' למקלט מוגן בו שהתה כמה שבועות, כשהיא נתמכת נפשית וכלכלית בידי מיטב הכוחות המקצועיים של יד לאחים. בשבוע שעבר, יציבה ומאושרת על הצעד שבו בחרה, נכנסה ח' לדירת מסתור מוגנת היטב, במימונו המלא של יד לאחים, כשהיא נקלטת במקום עבודה הולם ובתה, תלמידה מן המניין בגן תורני מתאים.

ח' ובתה יחברו ל-131 ילדים ועוד כמאה נשים שיסבו השנה, לראשונה בחייהם, לשולחן ליל הסדר. בברכם "על גאולתנו ועל פדות נפשנו", יכוונו הם לבטח, לא רק על יציאת מצרים בימים ההם, אלא על הנס הגדול שנעשה להם בזמן הזה, ביציאתם לחירות אמיתית, בזכות מלאכי ההצלה הפרטיים שלהם, אנשי יד לאחים, הממשיכים לאמץ את לבם בדרכם החדשה, בחיק העם היהודי.

"מאחורי כל אחד מהנתונים הללו מסתתר עולם מלא ומערכת מסועפת של עבודה קשה, ללא שינה, עם שרשרת של קשיים בלתי רגילים. "חז"ל אומרים כי לעתיד לבוא אלו בוכים ואלו בוכים", ציטט הגרש"ב ליפשיץ בהמשילו אמרה זו לימים אלו. "בעוד אנו בוכים ונרגשים לנוכח השבתם אל חיק היהדות של כל אותם נשמות, בכייה נוראית מפלחת את לבנו לנוכח גורלם המר של אלו שעדיין שם".

את הדברים הללו אמר יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, בישיבה מיוחדת שנערכה השבוע במטה המשרדים הראשיים של יד לאחים, עם תום שיבוצם של ניצולי המיסיון והטמיעה לאירוח מושלם בליל הסדר הקרוב. יו"ר יד לאחים ניצל את המעמד לקריאה נרגשת לתת את הדעת ואת הלב לכל אותם ילדים יהודים שלא יזכו השנה לשבת לשולחן הסדר ומפיהם לא תישמע שאלת "מה נשתנה".

בדברים שנשא כלפי הנציגות החרדית בכנסת, אמר: "עיניהם של כל אותם ילדים יהודים הנתונים עדיין בצרה ובשביה, בלב כתות המיסיון, נתונות אל הנציגים החרדיים בבקשה נואשת וממיסה כל לב. אנא עשו הכל כדי להעביר את חוק המיסיון, וכשכולנו נשב בליל הסדר שעליו נאמר: 'משכו וקחו לכם'; משכו – משכו ידיכם מעבודה זרה. עלינו לקבל החלטה איתנה למשוך את היהודים הטועים מעבודה זרה, בכך שנציב את הדרישה הנחרצת, החד משמעית והבלתי מתפשרת לתיקון חוק המיסיון שישים קץ לפעילות ציידי הנפשות מרשיעי הברית. אין כל צידוק לשום עיכוב בנושא קריטי קיומי זה", קבע יו"ר יד לאחים.