3 סיפורים

"אני עומדת להתחתן בשבוע הבא עם ערבי ישראלי. כל הפרטים סגורים כבר, אבל לפני שאני עושה את הצעד הזה, מישהי הציעה לי ליצור עמכם קשר אז אני עושה זאת". זה היה משפט הפתיחה של צעירה בת 19 שנקלעה לקשר עם צעיר ערבי וכמעט ברגע האחרון הסכימה ליצור קשר עם המחלקה להצלה מטמיעה של ארגון 'יד לאחים'. צפורה, פעילת הארגון, קיימה עם הצעירה שיחה ארוכה. היא הסבירה לה את ההשלכות הגורליות שיכולות להיות לנישואין של בת יהודייה עם ערבי.

במהלך השיחה, אבחנה צפורה את החלל הגדול שממנו סובלת הצעירה והחליטה להציע לה לבקר במדרשייה כדי להכיר עולם של אור. הדברים שיצאו מן הלב, נכנסו אל ליבה של הצעירה והיא הביעה את הסכמתה להצעה.

לנוכח הניסיון ארוך השנים שיש לצפורה במסגרת פעילותה בריכוז המחלקה, היא ידעה כי במקרים כאלו, כששבוע בלבד נותר עד לחתונה, אין לאבד זמן יקר וכי יש להכות בברזל בעודו חם. היא ביקשה מהצעירה להיות מוכנה ותוך פחות מרבע שעה, ציפה לה רכב של 'יד לאחים' ליד ביתה, באחד מיישובי פרוזדור ירושלים, אשר הוביל אותה היישר למדרשייה. כאן ציפה לה בית חם ואוהב ונפתח בפניה עולם שלם שעד כה היא לא נחשפה לו. היא נקשרה למקום וניתקה את הקשר עם הצעיר הערבי.

כשהתברר לו כי הצעירה היהודייה אותה חמד, נעלמה, לא אמר הערבי נואש. הוא שכר חברת חקירות פרטית שתעלה על עקבותיה. וכך, תוך כדי אשפוז יומי של הנערה כתוצאה מסיבוך רפואי, הפתיע אותה חברה הערבי בהפעילו עליה מכבש לחצים שתחזור אליו. הצעירה העמידה פנים כמסכימה והודיעה לו כי עם שחרורה תשוב אליו. הלה סבר לתומו כי נותרו עוד כמה ימים עד שחרורה ובינתיים עזב את המקום. פעילי 'יד לאחים' מיהרו לשחרר את הצעירה ולהשיבה למדרשייה. ואולם, לנוכח המעקב העיקש שניהל הערבי, הוחלט להטיסה לחו"ל למקום מבטחים.

המריאה הצעירה לארצות הברית, וכיום היא שוהה בקהילה יהודית חמה ותומכת, כשארגון 'יד לאחים' מממן את כלהוצאות הטיסה, השהות וכל הנלווים להם.

   פעילי המחלקה להצלה מטמיעה של 'יד לאחים' הצילו יהודייה נוספת שהייתה כלואה בבית ערבי, בניגוד לרצונה, יחד עם תינוקה בן השנתיים. כשמלבדה חיים באותה דירה: הבעל הערבי, אשתו השנייה הערבייה וחמשת ילדיהם. פעולת החילוץ, מלב שכונה מעורבת במרכז הארץ, לנגד עיני האשה הערבייה שהופקדה לשמור על היהודייה ותינוקה, הייתה לא קלה. רק לאחר החילוץ, התברר כי המלכודת בה הייתה שרויה האשה עדיין נותרה בעינה. הדירה והרכב של הערבי וכך גם כל החשבונות, רשומים היו על שמה של 'אשתו' היהודייה שהוצאה מהדירה בחוסר כל. כדי לפתוח בהליכים משפטיים נגד הבעל, נדרשה הסתננות נוספת אל הבית עם האשה עצמה על מנת להגיע למקסימום המסמכים שיהוו הוכחה.

בעצת 'יד לאחים' יצרה האשה קשר עם הבעל הערבי המופתע והודיעה לי כי היא רוצה לשוב אליו כשהיא קובעת עמו מקום מפגש בתחנה המרכזית בתל-אביב. רק כשהיה ברור לחלוטין כי הערבי עומד ומצפה במקום המפגש המיועד, נכנסה האשה אל הבית כשהיא מגובה באנשי יחידת החילוץ של 'יד לאחים' שחיפו עליה ווידאו כי הערבייה השוהה בבית לא עושה מאומה. בימים אלה פותחת הניצולה עם תינוקה חיים חדשים בדירת מסתור מוגנת היטב של 'יד לאחים' בדרום הארץ.

*  *  *

 מקרה מצמרר יותר משני המקרים הקודמים שגם הוא טופל בהצלחה במחלקה להצלה מטמיעה של 'יד לאחים' בשבוע האחרון, הוא סיפורה של ילדה בת 13, תלמידת תיכון מצפון הארץ שנפלה כפרי בשל לידיו של צעיר ערבי. הסיפור המזעזע הגיע לידיעת 'יד לאחים' חודש בלבד לאחר ההיכרות אך הצעירה עצמה פיתחה בו תלות. "שלושה דברים", כך סיפרה בת ה-13, "הספקתי ללמוד ממנו. איך לדקור בני אדם (הוא רכש לי אולר קפיצי ואני יודעת היטב להשתמש בו); כיצד לפרוץ מכוניות; וגם 25 מילים בערבית".

הצוות הסוציאלי והפסיכולוגי של 'יד לאחים' השקיע שעות של שיחות עם הנערה כדי להבהיר לה את הסכנה הגדולה שאליה היא נחשפת אם יימשך הקשר בינה לבין הערבי. היא הבינה את הדברים אך פחדה. "הוא איים עלי", סיפרה בבהלה, "שאם אעז לעזוב אותו, הוא ידע היכן אני נמצאת ויהרוג אותי".

לאחר שנבחנו כל האופציות ולנוכח השאיפה להציל את הצעירה שכל מיטב שנותיה לפניה, הורה יו"ר 'יד לאחים', הרב שלום דב ליפשיץ, בעצה אחת עם הוריה של הנערה, על מבצע בזק של הטסתה לחו"ל לשם שיקומה מחדש והרחקתה מלב הסכנה עד יעבור זעם. בסוף השבוע האחרון הוטסה הנערה על-ידי 'יד לאחים' לקהילה יהודית חמה ותומכת באחת מארצות אירופה. ובתוך כך, במחלקה המשפטית של 'יד לאחים' עומדים להגיש כתב תביעה נגד הערבי.

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את כתובת המייל