סיינטולוגיה

הקדמה

הסיינטולוגיה נוסדה ע"י סופר המדע הבדיוני האמריקני ל. רון האברד.
על פי האנציקלופדיה המקוונת – ויקפדיה, ב9 במאי של שנת 1950 פרסם האברד את ספרו הראשון בנושא השכל והנפש: "דיאנטיקה – המדע המודרני של בריאות הנפש" (באנגלית "Dianetics – the Modern Science of Mental Health"); ספרו של האברד לא קיבל תגובות אוהדות בעולם המדעי ותויג מיד כפסבדו-מדע, אך יחד עם זאת, הוא זכה להצלחה מסוימת בקרב הציבור, והיו שניסו ליישם על עצמם ועל קרוביהם את השיטות המתוארות בספר.

בעקבות זאת הוקמו מספר קבוצות של מטפלים בדיאנטיקה שאותן איגד האברד תחת השם "אגודת האודיטורים הדיאנטיים של האברד". אותה עת, החלו הרשויות בארצות הברית לתקוף את הארגון באשמת עיסוק ברפואה ללא רישיון; הארגון נקלע לקשיים ומכר את הזכויות על השם "דיאנטיקה", ובמקומו הקים האברד בסוף שנת 1953 ארגון בשם "כנסיית הסיינטולוגיה" (The Church of Scientology), שהחזיק בעקרונות יסוד זהים לאלו של הדיאנטיקה.‏ בשנת 1959 רשם האברד את הארגון כארגון דתי. זו הייתה אחת ההחלטות השנויות ביותר במחלוקת בתולדות הארגון. מתנגדיו טוענים כי הדבר נעשה רק כדי להימנע מתשלום מס הכנסה, אולם הארגון עצמו טוען כי יש לו כל המאפיינים של דת, ומנהל על כך מאבקים משפטיים רבים. הסיינטולוגיה נחשבת לאחת הכתות הגדולות והשנויות במחלוקת ויש האומרים כי מדובר בכת הגדולה והעשירה ביותר בעולם. מפורסמים רבים, בהם שחקנים ואנשי תקשורת ידועים, חברים בכת, והיא עושה בהם שימוש יעיל להפצת מטרותיה ודרכיה.

כתבה על מתקן הכליאה הסודי של כת הסיינטולוגיה. 'הארץ' 8.1.2014

תורת הסיינוטלוגיה

כמו כתות רבות, גם מרכזה של כת הסיינטולוגיה (הכנסייה הסיינטולוגיה) נמצא בארה"ב. הסיינטולוגיה נוסדה ע"י סופר המדע הבדיוני האמריקני ל. רון האברד.

בכת הסיינטולוגיה ניתן להגיע ל8 דרגות שכל אחת מהן "גבוהה" יותר מקודמתה. הדרגות הינם מ(OT1 (Operating Thetan, עד OT8.

לפני לימוד כל דרגה מחויב הלומד "לשפוך" עשרות אלפי שקלים/דולרים מכיסו לטובת הכת..

החל מהדרגה השלישית, לומדים המשתתפים את "הסוד" העומד מאחרי הסיינטולוגיה, לפיה, נסיך דמיוני בשם זנו (xenu), שלט בגלקסיה רחוקה לפני 75 מיליון שנים והביא את אנשיו לכדור הארץ ברכב חלל DC8. השרידים של היצורים מהגלקסיה ההיא, עדיין נמצאים בכדור הארץ ונישאים בבני האדם. אחת המטרות של כת הסיינטולוגיה, בתהליך האודיטינג המתקדם, היא לסלק מהגוף את החלקיקים הללו.

לא בכדי סיפור המדע הבדיוני הזה נשמר בסודי סודות מפני התלמידים המתחילים. לפי כת הסיינטולוגיה, כל אדם שיגיע לדרגה השמינית לא יוכל למות לעולם, אולם אף אדם עדיין לא הגיע לדרגה זו, ותוכנה לא "שוחרר" מעולם לציבור..

לכת סיינטולוגיה שלוחות רבות, המוסוות בארגוני רווחה ושלום שונים, כמו "נוער למען זכויות אדם", "הדרך אל האושר" , העמותה לשגשוג ובטחון במזרח התיכון".

לדמותו של ר. האברד

מייסד הסיינטולוגיה, ל. רון האברד, היה טיפוס מפוקפק. מלבד השיטה פסידו-פסיכולוגית בעייתית שהמציא (מומחים רבים כתבו כי היא מזיקה), הורשע האברד בצרפת בעוון מרמה. פעילים בכירים בארגון, בהם גם אשתו נאסרו בארצות הברית בגין חדירה והאזנה בלתי חוקית למשרדי ממשלה. (דו"ח פוסטר, 1971, עבור ממשלת בריטניה. מתוך אתר מתנגדי הסיינטולוגיה xenu.net).

עניין פלילי נוסף ניתן למצוא במסמך מדיניות שכתב האברד, בו נאמר כי נגד מבקרי הסיינטולוגיה יש להילחם על ידי הכפשתם באמצעי התקשורת. ואכן, ממסמכים פנימיים עולה כי התנועה הקימה בשנת 1966 סוכנות ביון ומבצעים מיוחדים הקרויה Guardian Office, שתפקידה "להפחיד ולהתיש את התוקפים עד התקפלותם הסופית; לאסוף עליהם חומר סנסציוני ואינפורמציה מפלילה, לטמון להם מלכודות, להריץ נגדם תביעות משפטיות רבות ככל האפשר, להשמיצם ולהכפישם בכלי התקשורת ובכל פורום אפשרי אחר". (דו"ח תעסה גלזר 1987).

באופן רשמי מת האברד בשנת 1986, אך יש הטוענים כי הוא מת שנים לפני כן וגורמים שהשתלטו על הארגון המשיכו לשלוח מכתבים בשמו, כדי לבסס את מעמדם. בבדיקת גופתו לאחר המוות, הנדרשת על פי החוק בארצות הברית לפני שריפת גוויה, נמצאו שרידים של תרופות פסיכיאטריות בדמו וזאת למרות ההתנגדות לשימוש בתרופות אלה שהאברד מביע בספריו.. (מתוך צילום של דו"ח טוקסיקולוגי באתר של ארנלדו לרמה).

הפרטים שהכת מסתירה

מייסד הכת, רון האברד היה בעברו כותב סיפורים עבור פרוטות בודדות, עד שרעיון חדש הבזיק במוחו: "מגוחך לכתוב עבור פני (מטבע קטנה) למילה. מי שרוצה מיליון דולר, צריך לייסד דת. שם נמצא הכסף הגדול".. (מובא באחד מכתביו).

ברבות השנים, יחד עם שרלטנים נוספים שחברו אליו, נראה כי האברד וחבר מרעיו הצליחו לממש משפט זה מעל ומעבר למה שציפה.

באוסטרליה, סיכמה ועדת חקירה ממלכתית שכללה מומחים בעלי שם מתחומי הרפואה, הפסיכולוגיה, הפילוסופיה, החינוך, וכד':
"הסיינטולוגיה היא מרקם של כזב, הונאה ופנטזיה".
"הסיינטולוגיה היא דת סודית וממודרת".
"הפרקטיקות שלה מהוות איום רציני מבחינה רפואית, מוסרית וחברתית"
"היא גורמת למחלוקות, חשדות וחוסר אימון בין בני משפחה ומערימה קשיים כספיים".

סקירת מודיעין של משטרת ישראל, משנת 1982 העלתה כי, "קיימת בעיה עליה עומדים פסיכולוגים ופסיכיאטרים, והיא הקושי של חלק ניכר מעוזבי הכתות לשוב לחיים נורמאליים… הנזקים הגדולים והממושכים ביותר נגרמו ע"י שלושת הכתות הבאות: סיינטולוגיה , הרא קרישנה וכנסיית האיחוד.

דו"ח תעסה גלזר שמינתה הממשלה ב1987 לבדיקת נושא הכתות בישראל, קבע:
"קיימות עדויות לא מעטות על רדיפת עוזבים בעיקר כשהללו יוצאים בפומבי נגד הסיינטולוגיה או כשהם מעיזים לדרוש החזר כספי."
"מחקרם של קונווי וזיגמן דיווח על אחוז גבוה, יחסית לכתות אחרות, של ניסיונות התאבדות (44% לעומת ממוצע של 21% בכתות אחרות)".

מן העיתונות

"הארגון מנהל מחנה ענישה לחברים בכירים שרוצים לפרוש" (מעריב, 25.10.2000). "למעשה, הכנסייה הסיינטולוגית היא עסק גלובאלי ענקי, עסק אפל ורווחי, שמתקיים באמצעות הפחדת חבריו ומבקריו בסגנון המאפיה" (ידיעות אחרונות, 2.5.91)

"הסטודנט שנפטר בשנתו הפסיק לקחת תרופות לאחר שהצטרף לכת הסיינטולוגיה" (ירושלים, 30.6.95).

"אנשי הסיינטולוגיה הפעילו לחצים כבדים על חלק מחברי הוועדה שהרגישו בעקבות כך מאוימים והודיעו כי הם לא יכולים להמשיך בעבודתם" (מעריב 27.6.06).

מעדויות עולה כי הסיינטולוגיה מנוהלת בדרכים לא דמוקרטיות, ואין צ'אנס לסיינטולוג מהשורה להגיד שמשהו לא מוצא חן בעיניו בסיינטולוגיה. שמשהו מציק לו. אין אפשרות למחשבות ביקורתיות.

במקרה שחבר בכת יעז להעיר על פעילות הסיינטולוגיה, ילשינו על כך חבריו ל"קצין המוסר" או "קצין האתיקה": שיעזור לו לטפל בבעייתו, תמורת תשלום כמובן, בצורת הטלת משימות כדי לתקן את עצמו, ולפנות לכל אחד מהקבוצה ולבקש מהם רשות לחזור"..

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את כתובת המייל

דילוג לתוכן