רייקי

רייקי אינה כת אלא שיטת ריפוי שעל פי טענת חסידיה, יכולה לרפא כל מחלה או פגיעה, כולל שברים בעצמות, בעיות לב וסרטן. יתירה מזו, לטענתם, ע"י הרייקי יכולים לרפא בעלי חיים, צמחים ואפילו לשנות ולשפר את טעם האוכל.

מייסד השיטה היה יפני בשם ד"ר מִיקָאוֹ אוּסוּאי, שחי לפני כ-150 שנה. הוא היה נזיר בודהיסטי שמצא, לפי טענתו, נוסחה בודהיסטית עתיקה כיצד להתקשר ל'כוחות עליונים' כדי לרפא באופן על-טבעי. לפיכך, אין ספק כי מקורות ה'רייקי', שאובים מהבודהיזם.
כל הסמלים שבהם משתמשים מרפאים ברייקי הינם סמלים של הדת הבודהיסטית.

ריפוי ברייקי נעשה ע"י הנחת ידיים על הגוף או בקירוב לגוף, או אף באמצעות העברת 'אנרגיית רייקי' מ'מקור רייקי' למטופל, למרחקים רבים.

לטענת חסידי השיטה, הרייקי אינה אנרגיה פיסית אלא 'אנרגיית חיים מודרכת באופן רוחני'. לרייקי – הם טוענים – יש חכמה גדולה והיא בעצמה יודעת את מה, היכן וכיצד לרפא. המטפל ברייקי איננו מרפא שום דבר, כי אם משמש כלא יותר מאשר ערוץ שדרכו כח הרייקי זורם ופועל.
בכמה מפרסומיהם נאמר: "המטפל מקבל את כמות האנרגיה והזמן הדרושים בהתאם לרצון רייקי", "לרייקי יש אינטליגנציה משלו". כלומר, רייקי הוא כח עם רצון, אישיות וחכמה ולא האנרגיה המוכרת לנו מחוקי הפיסיקה.
הרייקי זורם ישירות לצ'קרות שבגוף האדם. הצ'קרות, הם מרכזים בגוף האדם שדרכם עוברת 'אנרגיה רוחנית' מאלילים לבני אדם. כך לפי אמונות הודיות שונות
כדי שאדם יוכל 'להתחבר לרייקי' ולעבוד כמטפל בה, המכונה 'רייקי מאסטר' (מוסמך בסודות רייקי) יש צורך לפתוח לו את הצ'קרה השביעית, העליונה שנקראת הכתר.
צ'קרה זו נקראת גם בשם "שִׁיבָה" על שם האליל ההודי האחראי עליה! חלקם ממדריכי רייקי מסתירים זאת, אך חלקם אף מצהירים על כך בגלוי.
באחת החוברות על רייקי מופיעות כעין 'תפילות' שעל כל מטפל ברייקי לומר:
"אני מודה לעצמי על היותי כאן. אני מודה לרייקי על היותה כאן… רייקי, אנא עשה את (שם המטופל) בריא ושלם תודה. כן יהי רצון". בהמשך כתוב: "בקש מרייקי להנחות אותך"

אחד ממשתתפי קורס רייקי בארץ מספר על 'תפילה' שאומרת המנחה בסיום הקורס: "רייקי, תיתן כח לה' לפעול."

כל האינפורמציה הניתנת בקורסי רייקי הינה סודית. וכל המתקבל לקורס חותם כי באם יגלה את סודות הרייקי לגורם בלתי מוסמך, לא יועיל לו הרייקי במאומה, ואולי אף יהיה זה לו לקללה.

מאז מותה של גב' טקטה (המנהיגה השלישית של רייקי) התפלג הארגון לזרמים שונים. בשל כך אין הסכמה ביניהם על דברים רבים.
בזמננו, ישנם סוגים רבים של רייקי, כאשר חלק ניכר מהם מוסיפים עוד 'טיפולים' הנוגדים את רוח היהדות וההלכה, כגון קשר ל'ישויות רוחניות', מדיטציות מסוגים שונים ועוד כהנה.

יהודים שומרי תורה ומצוות שהשתמשו ברייקי חשו שלא בנוח מסממני עבודת-האלילים שמאפיינת את הרייקי. לכן הם שינו את השמות, סמלים וכדומה, למושגים שנשמעים 'יהודים' יותר. במקום לקרוא לשיטה בשם 'רייקי', הם מכנים זאת – 'אור הגנוז', 'אור הבינה', 'אור התבונה', 'אור האמת', 'שפע' וכו'.
הרב יצחק זילברשטיין שליט"א נשאל: האם השתתפות בקורסים כגון רייקי, או רפואה אלטרנטיבית אשר במקור שיטתם נשאבים מסוגי עבודה זרה של דתות שונות, אך על מנת 'להכשיר' את השיטה החליפו את המילים לסמלים יהודיים כגון 'מגן דוד', 'מנורה', 'שופר', וכו'.
האם מותר להשתתף בטפול זה? האם שינוי הסמלים – מה שמקובל לכנות 'גיור השיטה', משנה את העניין?
ופסק באופן חד משמעי: שיש להתרחק משיטות ריפוי הנשאבות מדתות של עבודה זרה, ואין שום דרך ל'גייר' או לשנות את הסמלים וחל איסור חמור לקבל טיפול שכזה גם למי שבסכנה.

וכאשר שאלו את הרב מרדכי אליהו שליט"א מה דעתו על רייקי, הוא ענה בשתי מילים:
"רע מאוד"

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את כתובת המייל

דילוג לתוכן