תרומה לנזקקים

הערבות ההדדית והרצון להעניק ולתת לאחרים הם חלק בלתי נפרד מהדי אן אי היהודי בכל הדורות. כל קהילה בגולה גם אם אנשיה היו בעצמם עניים מרודים, ידעה להעמיד מערך תמיכה ותרומה לנזקקים, מתוך דאגה כנה שלא יישאר יהודי במצוקה שאין מי שיעזור ויתמוך בו.

נזקקים ונותנים

בראש הפירמידה של התרומה לנזקקים נמצאים האנשים החלשים ביותר בחברה, חסרי משפחה תומכת, אנשים שלא שפר עליהם גורלם, הן במובן הרגשי והנפשי והן בפן הסוציאלי, נזקקים לתמיכה וליווי של הקהילה. ואכן הלב היהודי יודע וידע מאז ומעולם להיות שם עבורם, בחיוך ובסבר פנים יפות. בכל בית יהודי תמיד עמדה קופת הצדקה והפרוטות שנאספו בה הלכו כתרומה לנזקקים הרבים שהידפקו על דלתי גבאי הצדקה.

תרומה לנזקקים בשנות ה2000

בכל דור לובשת התרומה לנזקקים צורה אחרת למרות שהלב החם נותר אותו לב. ב'יד לאחים' מלווים באופן אישי נשים וילדים הזקוקים להמון תמיכה המגיעה בצורות שונות ומגוונות. מענה רגשי וסוציאלי, רווחה וחינוך. התרומה לנזקקים כאן היא הכי תרומה והכי לנזקקים. איך ניתן לדעת? פשוט מאוד. לפי התגובות החמות שמגיעות ממי שנתמך ונעזר בפעילות הנפלאה של הארגון.

תרומה ללא תמורה

כמו למשל במכתב החם של ענבל בה היא מספרת על העזרה המיוחדת שקיבלה וכך היא מספרת: "הגעתי לארגון יד לאחים מתוך מצוקה גדולה. הייתי במקום שבו הרגשתי שאני בדרך ללא מוצא. מצאתי בארגון בית. בית לכל דבר, משפחה אמיתית, אנשים טובים מאד, פשוטו כמשמעותו.
יום ג' שעבר הוזמנו אני וילדי לטיול אשר אורגן על ידי הארגון, הגענו נרגשים וחזרנו מרוגשים יותר. הילדים נהנינו ממתקני השעשועים ושיא הטיול מבחינתי היה הביקור בהר מירון, בקבר הצדיק רבי שמעון בר יוחאי". היופי הוא גם בצורת הנתינה והגישה החמה והלבבית כמו שהיא מוסיפה "חשוב לי לציין כי דאגו לאסוף אותנו מפתח הבית ולהחזיר אותנו עד לפתח חזרה, דאגו לנו לארוחות, חטיפים שתיה והכל בשפע".

גם מילה טובה היא תרומה לנזקקים

דוגמה נוספת לתרומה המיוחדת של פעילות יד לאחים למען הנזקקים אפשר למצוא בתיאור החי של שירה שניכר כי הוא נכתב מדם ליבה, וכך היא כותבת: "אני כותבת את מכתבי זה בהתרגשות רבה ובתודה מעמיקה ואין סופית לל' העובדת הסוציאלית שלי מארגונכם. אני חושבת שכמה שאכתוב ואומר, מילותיי תהיינה רק טיפה מן הים. כשמגיעה בת שבורה מבית הרוס וקשה יום היא זקוקה להרבה מאד סיוע וחום. ל' עשתה זאת מעל ומעבר, הקדישה את כל כולה. בכל פעם שהתקשרתי קיבלתי מענה. היא עמדה ללא הרף בכל ניסיונותיי, בכל שאלה ומצוקה. היא הראתה לי את הדרך והנחתה אותי בביטחון. תמיד עודדה וחזקה אותי. גם כשהמצב נראה שוב על סף תהום, היא לא התייאשה, והעבירה אלי מעין של כוחות, הרגשתי שאכפת לה ממני. היא דברה ועודדה ואת כל לבה נתנה גם כאשר הערמתי קשיים היא הסירה אחד אחד.החיים שלי השתנו זה טיפשי לומר, כי הם לא רק השתנו הם התעוררו לתחייה. הרצון האדיר לחיות, לקום, להתנער, לעשות, לעזוב את כל השטויות, הכל שאבתי ממנה. אני רוצה להודות לארגון יד לאחים שאפשר את העזרה הזאת ושלח לי את המלאך המושיע".

היד מושטת בתרומה

תרומה לנזקקים היא חלק בלתי נפרד מהפעילות של יד לאחים להצלת נשים מכפרים עוינים והצלת משפחות מהתבוללות וטמיעה על ידי כתות ומיסיון. כאשר מוציאם בת מכפר עוין, היא זקוקה לתמיכה בהמון תחומים ויד לאחים נמצא שם ע\בורה ודואג לה לכל מחסורה, בית להתאכסן, ביגוד, תרופות, טיפולים פסיכולוגיים לאישה וכמובן גם לילדים. הם הנזקקים ביותר ומישהו חייב לדאוג להם. הכתובת הטבעית ביותר עבורם הם אותם גורמים שהצילו אותם מהשבי והמצוקה הנוראים בה הם חיו. אנשי יד לאחים הם הכתובת שלהם לכל שאלה והמענה לכל צורך ובעיה.

הם נזקקים לתרומה שלכם

את כל מה שאנחנו עושים ביד לאחים למען אותם נזקקים ונזקקות, אנו עושים בשליחותכם, בשליחות כל מי שתומך ותורם ומעניק לנו את היכולת לתת להם את מחסורם בצורה המכובדת והראויה. בזמני שמחה כשאתם רוצים להביע את תודתכם לבורא עולם, או בזמנים בהם את נזקקים לישועה וזכויות. זכרו את הילדים והנשים שצריכים אתכם. כאן אתם מעניקים תרומה לנזקקים באמת.