מדיטציה טרנסנדנטלית

ממבט סוציולוגי, ניתן לומר כי המ"ט הינה סוג של הינדואיזם מופשט ביותר המותאם עבור חברה מערבית נטולת ידע תרבותי מזרחי ואמונה בסמלים, פולחנים ואמונות ההינדיים. לצורך כך מדגימה המ"ט, תנועה מיסיונרית המנסה לזקק את מהות המסורת הדתית על מנת להביאהלזרים בקלות.

פולחן אלילי הודי

"אנשי הכת מכחישים את היותם כת דתית, אולם הטקסים, הפולחנים, הפסוק "ג'אי גורו דייב" (תהילתו לאלוהותו המורה) המופיע על מסמכיהם הרשמיים וסממנים אחרים – שוללים הכחשה זאת. בארה"ב הוכרה הכת ע"י בימ"ש ככת דתית ולפיכך נאסרו פעולותיה במסגרת מוסדות רשמיים." (פקד גלעד סופרין ורס"ל חוה יודפת, הכתות בישראל, סקירת מודיעין, משטרת ישראל, 1982)

סכנה לבריאות

בישראל דיווחה הפסיכיאטרית רוחמה מרטון על מקרה של "משבר פסיכוטי חמור" בו טיפלה.

בתוכנית רדיו שנסובה על מ"ט דובר על אנשים אשר תוך כדי מעורבותם במ"ט הגיעו עד כדי משברים נפשיים [שחלקם אף מצריכים אשפוז] והתאבדויות. בין היתר, דיבר בתוכנית הפסיכיאטר ד"ר מוריס קליינהאוז והצביע על כך שטמונה סכנה בהפעלת הטכניקה על המוני אנשים ללא התחשבות ברקע האישי ובמבנה הנפשי האינדיבידואלי.

ד"ר רפאל קרסו, כיום מנהל המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה, הזהיר: "…המדיטציה מעמעמת את המודעות, גורמת לירידה בכושר ההכרה ובהתנגדות של מנגנוני ההגנה ומאפשרת פריצה של חומר מניבכי הנפש. זוהי ללא ספק טכניקה היפנוטית (…) אנו מכירים הרבה מקרים, עשרות מקרים של אנשים שתיפקדו, וכתוצאה משימוש במדיטציה ופעולות המדיטציה הפסיקו לתפקד; חלקם אפילו אושפזו ומאושפזים בבתי חולים פסיכיאטרים".

זיוף מדעי

קבוצת חוקרים ישראלית אשר בדקה בעיון הצעה למחקר על "תודעה והתנהגות אנושית" שהוגשה באמצע 1983 לתנועה הקיבוצית אמרה כי החומר סובל מהצגה סלקטיבית ומפגמים מתודולוגיים חמורים.

מתוך הדברים עולה כי כל ההוכחות המדעיות של הכת הן תעמולה ומפעל של פרסום עיתונאי, יותר מאשר מחקר המנוהל בהתאם לאמות-מידה מדעיות. "חוקרי" התנועה מוכשרים להוציא מדברי חוקרים אמיתיים רק את הרצוי להם ולהציג על ידי כך את דעתם ה'אבסולוטית' בשבח הטכניקה.

רמאות

בכתבה שפורסה בעיתון 'מעריב' [12/9/95] נכתב כי המהרישי נתבע בארה"ב על ידי שבעה מאנשיו לשעבר המאשימים אותו שלא הצליח ללמדם ריחוף. בנוסף טענו כי שיעורי המ"ט גרמו להם נזקים גופניים ונפשיים בלתי הפיכים. המהרישי הואשם במרמה, הפרת אמונים וגרימת מצוקה נפשית.

כבר באפריל 1978, הגיש הגורו וישנו דוואנאנדה תביעה נגד המהרישי על שהפר הבטחתו להציג את "מרחפיו" בפני עשרה מדענים תמורת תשלום של עשרת אלפים דולר. טענת התביעה הייתה על שימוש לרעה במסורת העתיקה של ההינדואיזם וחילול קדושיה.

עוד על המדיטציה טרנסנדנטלית באתר יד לאחים:

צ'חוק הטבע

האם רה"מ אולמרט ילמד מדיטציה אצל במאי אמריקני?

שבו על זה שוב

שוק האום

המדיטציה הטרנסנדנטלית מפרסמת בידיעות אחרונות

חברי מהרישי רוצים להפסיק את המלחמה עם מדיטציה

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את כתובת המייל

דילוג לתוכן