הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

רשיון להפגין ליד ביתם של המיסיונרים בוטל שעות ספורות לפני ההפגנה
17/10/2006
יש אישור! אין אישור! משטרת ישראל משחקת פינג-פונג (


תדהמה בערד: המשטרה ביטלה רישיון שהעניקה להפגין ליד ביתם של מיסיונרים, שעות ספורות לפני ההפגנה. ארגון "בצדק" מתכוון לעתור לבית המשפט נגד המשטרה, לאחר שהפרה הוראה קודמת של בג"ץ.

לפני מספר חודשים חייב בית המשפט העליון את המשטרה לנמק מדוע לא תתיר להפגין ליד ביתם של המיסיונרים הפועלים בערד, כפי שארגון ב"צדק" ביקש בעתירה. בעקבות כך, העניקה המשטרה רישיון לקיים הפגנה במקום המבוקש, אך הרשיון בוטל שעות ספורות טרם ההפגנה.

הציבור בעיר ערד נאבק מזה שנים במיסיון שמקנן בעיר. משטרת העיר ממשיכה בדרכים שונות להקשות על חיי הפעילים בעיר. מצד אחד מגבילה המשטרה את כמות הרישיונות להפגין נגד המיסיון, ובהפגנות שכן מאושרות, מגיעים שוטרים ומעכבים את המפגינים לחקירות ממושכות, וזאת לנוכח פרובוקציות מצד המיסיונרים.

ארגון "בצדק" עתר לבג"ץ נגד החלטה הבלתי סבירה השוללת את זכות ההפגנה ליד ביתם של המיסיונרים, המהווה פגיעה בזכות היסוד לחופש הביטוי והזכות להפגין. בעוד כחודש עתיד להתקיים הדיון המכריע בעתירת "בצדק".

במקביל, החליטו תושביה של ערד להגיש בקשה נוספת למשטרה לרישיון להפגין מול ביתם של מיסיונרית, בהשתתפות קהל מצומצם של 250 איש, מספר שהמשטרה נאלצה זה מכבר להסכים לו בעת הדיון בבג"ץ בעתירה מטעם ארגון "בצדק". לפיכך, המשטרה נעתרה לבקשה החדשה והוציאה רשיון כמבוקש.

אתמול, מספר שעות טרם תחילת ההפגנה, נדרשו המארגנים להתייצב בתחנת המשטרה המקומית, שם נמסר להם רישיון חדש המתיר להם להפגין במקום אחר, המרוחק כחצי קילומטר מהמקום המקורי שביקשו ואשר אושר להפגנה. הרישיון החדש הותנה בכך שלא יופעלו רמקולים בזמן ההפגנה ושהשכנים לא יתלוננו על ההפגנה.

המארגנים הודיעו כי בדעתם לבטל את ההפגנה לנוכח השינוי הבלתי-מוצדק בעמדת המשטרה, ביטול שיתפרש ע"י בית המשפט כ"סתימת פיות".

אנשי המשטרה, אשר הבינו את משמעות הדברים, מיהרו לפנות למנכ"ל "בצדק" הרב מרדכי גרין, ובקשו כי יפעל שההפגנה לא תבוטל, וכי אם ייאותו המפגינים לקיים את ההפגנה באתר החילופי שאושר ע"י המשטרה, יותר למפגינים להשתמש ברמקולים, ואף ישקלו להקהל בתנאים נוספים של הרישיון. "בצדק" סרבו ל"עסקה". בהתאם להחלטת המארגנים, ההפגנה אכן בוטלה.

עתה שוקדים בארגון "בצדק" על הגשת עתירה נוספת, אשר תפרט בפני בית המשפט את התנהלותה הפסולה של משטרת ערד כלפי הפעילים, ועל "סתימת הפיות" שהם מנהיגים בעיר (...).

עסקני הציבור הביעו תקוה, כי בג"ץ יורה סוף-סוף למשטרה להפסיק להגביל את ההפגנות בערד, תוך קבלת עמדת "בצדק", לפיה סמכות המשטרה הינה רק לשמירת שלום הציבור וביטחונו, וכי אין לה למשטרה סמכות להתערב בתוכנם של הדברים הנאמרים בהפגנה, כל עוד אינם בגדר הסתה כנגד החוק.

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100