הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

בית החולים: ערך החיים חשוב מרצון החולה
הרופאים התלבטו: הצלת חיים או אמונת היולדות?
חברה בעדי השם הגיעה לבית החולים ללדת * במהלך הלידה היא איבדה דם רב ונשקפה סכנה לחייה * למרות סירובה הרופאים החדירו לה עירויי דם
30/04/2007


רופאי בית החולים ליס ליולדות עמדו השבוע בפני דילמה לא פשוטה: צעירה שהגיעה ללדת איבדה דם רב, אך סירבה בתוקף לקבל מנת דם בגלל אמונתה. החוק, במקרה הזה, עומד לצדה. המוסר עומד לצד הרופאים.

הצעירה, המשתייכת לעדי השם, הגיעה לפני כשבוע לבית החולים כדי ללדת. במהלך הלידה, שלא התקדמה כרצוי, נאלצו הרופאים להשתמש במשאבת ואקום קטנה הנצמדת לראשו של התינוק כדי למשוך אותו החוצה. ואולם, לאחר השימוש במכשיר החלה היולדת לדמם מקרעים שנוצרו. למרות ניסיונות הצוות לעצור את הדימום, היולדת המשיכה לאבד דם רב במידה המסכנת את חייה. לדברי גורם שהיה מעורב במקרה, רמת ההמוגלובין שלה הגיעה ל-4.8, כאשר הרמה הנורמלית היא בין 12-13.

לרופאים היה ברור כי אם היולדת לא תקבל מנת דם היא תמות, אך הצעירה התנגדה לקקבל מנת דם גם אם הדבר יעלה לה בחייה, מפני ששימוש בעירוי דם נחשב בעיניה לחטא.

למרות שהיועצת המשפטית של משרד הבריאות, עורכת הדין הינבר-הראל, יעצה לרופאים לפנות לבית המשפט, החליטה ההנהלה, בצעד חריג ובניגוד לחוק, לתת לצעירה עירוי דם בניגוד לרצונה. "במקרה של עדי השם ברור לרופא כי מתן עירוי דם אסור לפי מנהגם, מה גם שהמטופלת הביעה מפורשות את אי הסכמתה למתן דם", הסביר עורך הדין ד"ר דויד שרים ממשרד וינטר-שרים, "נתינת דם במקרה זה יכול להיות רק במקרה של כינוס ועדת האתיקה של בית החולים, שמתירה בנסיבות נדירות כפייה של טיפול רפואי".

"היינו צריכים לקבל ההחלטה במהרה, כי נשקפה לה סכנת חיים ממשית", אמר סמנכ"ל המרכז הרפואי תל-אביב לניהול סיכונים, ד"ר אבי הסנר, "היינו צריכים לכנס את ועדת האתיקה, אבל במקרה הזה לא היה זמן לכנס אותה. הצלנו חייה, ואני מוכן לספוג את הכעס שלה".

"אנחנו ארגון בינלאומי שחוקר את המקרא", מסביר אריק פירס, מדוברי הקהילה, "בספר 'ויקרא' כתוב לא לאכול דם, ועירוי לגוף של דם זה כמו לאכול אותו..."

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100