הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

הודו: אלפי "טמאים" המירו דתם לבודהיזם
אלפי בני כת "הטמאים" שטוענים כי למרות האיסור בחוק, הם עדיין מופלים לרעה בחברה ההודית, המירו את דתם לבודהיזם בטקס המוני במומבאי. "נעשה לנו אי צדק במשך שנים רבות... אם נשנה את דתנו, דברים ישתפרו. נקבל כבוד", אמר אחד המומרים
27/05/2007
נזירים בודהיסטים בגלימות כתומות בטכס המרת הדת ההמו (הגדל)


אלפי הודים בני כת "הטמאים" המירו היום (א') את דתם לבודהיזם בטקס המוני במומבאי, בניסיון לשפר את מעמדם בחברה המעמדות הנוקשה שבהודו.

 הטקס אורגן ברוחו של ב.ר. אמבדקר, בן לכת "הטמאים" שלחם בכובשים הבריטים ובאי הצדק בחברה ההודית. אמבדקר, שהיה ממנסחיה של החוקה ההודית האוסרת על אפליה על רקע מעמדי, הפנה ב-1956 עורף להינדואיזם והמיר את דתו לבודהיזם, בטענה כי דת זו שיוויונית יותר.

הבודהיסטים מהווים מיעוט בחברה ההודית, שברובה היא הינדית. אולם רבים מבני כת "הטמאים" שלמרות האיסור בחוק סובלים עדיין מנידוי וניכור בחברה ההודית, התקבצו במומבאי כדי לצאת לדרך חדשה ולנסות ולשפר את עתידם.

 "אני חש כאילו נולדתי מחדש, אמר מאהי, אחד המומרים. "זוהי הולדתי המחודשת. נעשה לנו אי צדק במשך שנים רבות. המרת הדת הזו היא המאבק שלנו באי הצדק". הוא אמר כי טקסים מעין אלה מתקיימים בהודו מספר פעמים מדי שנה אולם לדברי המארגנים הפעם מדובר בטקס הגדול ביותר.

 לדברי מאהי, במדינת מהאשטרה שבדרום הודו, שם עדיין נפוץ מאוד נידוי בני כת "הטמאים", ילדיהם לא יכולים להרשם לבתי הספר והם מורדים מאוטובוסים. "אם נשנה את דתנו, דברים ישתפרו. נקבל כבוד... זוהי ההתחלה שלנו".

 בחברה ההודית מוטלות מגבלות על בני כת "הטמאים" למרות האיסור בחוק. נאסר עליהם למשל לבקר במקדשים ולהרשם לבתי ספר מסויימים. "הייתה אפליה רבה וכלום לא נעשה נגדה", אמר ג'וואנדה קמבל, סוחר ממומבאי שהמיר את דתו. "עכשיו אני שייך לדת שבאמת מאמינה בשלום והרמוניה".   עד כאן הכתבה

 ניסיון כושל מן העבר...

המהטמה גנדי הידוע במאבקו להביא לשחרור לאומי מן הכיבוש הבריטי בהודו, לחם גם לשיפור פני החברה שם ושינוי יחסה העוין ל"טמאים".

האגדה מספרת כי כששהה בדרום אפריקה ביקר גנדי בכנסייה, בחשבו  כי אולי הפתרון נמצא בנצרות. כשנכנס, התבקש גנדי לשבת באחד הספסלים האחוריים כי הקדמיים מיועדים ללבנים... פנה גנדי את עורפו ויצא מאוכזב מן הכנסייה.

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100