הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

סיינטולוגים אינם רצויים בגרמניה
25/06/2007
הרוזן קלאוס פון שטאופנברג

ברשת הטלוויזיה ABC-news דווח היום (ב'), כי משרד הביטחון הגרמני לא אישר את כניסת צוות הבימוי של הסרט "וואלקירי" לאתר צבאי, היות וכוכב הסרט טום קרוז הינו לא אחר מאשר חבר בכת הסיינטולוגיה.

דובר המשרד, הארלד קמרבאואר, הדגיש כי צוות הסרט לא יורשה להיכנס למקום באם טום קרוז שהודה בפומבי על השתייכותו לכת הסיינטולוגיה, ישחק בתפקיד הרוזן פון שטאופנברג, זאת למרות שהנושא חשוב לרשויות הגרמניות.

קלאוס פון שטאופנברג, גיבור ההתנגדות הגרמנית למשטר הנאצי, שיחק תפקיד מרכזי בניסיון ההפיכה בו רצו להרוג את היטלר ימ"ש באמצעות מטען חבלה חבוי בתיק ביולי 1944.

ב-1943 הוצב שטאופנברג בתור קצין המטה של ארמיית העתודה, אשר מוקם בבנדלר-שטארסה בברלין. כאן, אחד ממפקדיו, גנרל פרידריך אולבריכט, היה אחד מחברי המחתרת הפעילים. בארמית העתודה הייתה להם ההזדמנות החד פעמית להפיכה צבאית. אחת התוכניות הסודיות שהיו אמורות לצאת לפועל הייתה "תוכנית וואלקירי", שבמהלכה ארמיית העתודה היה אמור לתפוס את השלטון בברלין. תוכנית הכיסוי הייתה אמצעי מנע נגד השתלטות עובדי הכפייה על ברלין. למרבה האירוניה היטלר אישר את התוכנית בעצמו.

 

חלקו של שטאופנברג בקשר דרש ממנו להיות במפקדה על מנת להורות בטלפון על מעצר קצינים בכירים ביחידות הוורמאכט ובארגונים הפוליטיים של הרייך. שטאופנברג היה היחידי מבין הקושרים שהייתה לו גישה להיטלר בתדרוכיו היומיים. שטאופנברג קודם לדרגת אוברסט (אל"מ) והסכים לבצע את ההתנקשות בהיטלר בעצמו. הניסיון התרחש ב"מאורת הזאב" בפרוסיה המזרחית ב-20 ליולי 1944.

תיקו של פון שטאופנברג היה מלא בחומרי נפץ עם מנגנון השהייה פשוט, שנתן לו בין 10 ל-15 דקות לצאת מהמבנה (הגנרל ארווין לאהוסן, ראש מנגנון החבלה של האבווהר טען כי הוא שסיפק לשטאופנברג את הפצצה, שהייתה מתוצרת בריטית). הוא נכנס לחדר שבו שהו היטלר וקציני המטה, ושם את התיק ליד רגלו של היטלר ויצא במהירות מהחדר. מבונקר סמוך הוא ראה את הפיצוץ והיה משוכנע שהיטלר נהרג. יחד עם עוזרו, סגן וורנר פון האפטן יצא במהירות מהמתחם וטסו בחזרה לברלין. במהלך הטיסה יצאה הוראה ממפקדתו של היטלר ליירטם, אך ההוראה נחתה בשולחנו של קושר קשר אחר, פרידריך גאורגי, וכך המטוס הגיע בבטחה לברלין.

היטלר שרד את ניסיון ההתנקשות ודיבר ברדיו בשידור חי ואמר שניסיון ההפיכה נכשל. זמן קצר לאחר מכן הקושרים נעצרו ושטאופנברג נפצע בכתפו.

הגנרל פרידריך פרום, מפקד "צבא המולדת", אשר רצה להראות כמי שדיכא את הקשר, ולהסתיר את העובדה כי מפקדת הקשר הייתה במטה של "צבא המולדת" שתחת פיקודו, דן את המעורבים בקשר, שטאופנברג, אולרבריכט, פון האפטן, וקצין נוסף בשם מרץ למוות.

הבגידה לא הועילה לפרום, והוא הוצא להורג זמן קצר לאחר מכן. (ויקיפידיה)

מראה המקום לאחר הפיצוץ בשנת 1944

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100