הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר מס' 21, אב תשע"ח

  זה מה שקרה ביד לאחים בשבועיים האחרונים  

 

 

 נוכח עליה חדה במקרי טמיעה בכלל המגזרים: 150 נשות מקצוע ומחנכות חרדיות השתתפו ביום עיון מיוחד

 

 

נוכח עליה מדאיגה בכמות הפניות שהגיעו ליד לאחים במרוצת השנה החולפת מכל המגזרים, על בנות שנקלעו לקשרים עם בני מיעוטים, הוחלט ביד לאחים לקיים יום עיון עם מחנכות ונשות מקצוע חרדיות מתחום החינוך והטיפול כדי להציף את התופעה.


"מתחילת שנת תשע"ח אנו רואים עליית מדרגה מדאיגה ביותר של מקרי התבוללות בכל המגזרים. זהו שיא של כל הזמנים" אומרת גב' מירי איצקוביץ יוזמת יום העיון ואחראית המחלקה למניעת התבוללות ביד לאחים.
את יום העיון שנערך באולם 'בית מלכה' בבני ברק פתחה הרבנית מרים ליפשיץ תחי', פסיכולוגית קלינית בעלת וותק רב, ורעייתו של מייסד יד לאחים הרב שלום דב ליפשיץ זצ"ל. היא דיברה על ההיסטוריה של יד לאחים ועל ההתמודדות עם תופעת הטמיעה וההתבוללות ושזרה בדבריה רעיונות פסיכולוגים ומסרים יהודיים. אחריה נשאה דברים גב' זהבה דרורי, מנהלת המחלקה להצלה מטמיעה, שדיברה על היקף התופעה שאינה פוסחת על שום מגזר, וכן על הגורמים לתופעה הקשה ועל השלכותיה.


בהמשך נערך סימפוזיון שכלל 4 נשות צוות מתחומים שונים שהרחיבו על המעטפת המורחבת שיד לאחים נותן למטופלות, ונתנו מענה לשאלות המשתתפות.
לאחר הפאנל התקיימה ארוחת צהריים ושיחות בין המשתתפות ולאחר מכן נשאה דברים הגב' ברכה טובול, עו"ס ומנחת קבוצות, המדריכה את העובדות הסוציאליות של יד לאחים, בנושא: הקהילה כהיכל של מראות. היא נתנה כלים מעשיים והציגה גישה טיפולית בריאה במסגרת המשפחה והקהילה.


לסיום הוקרן סרט "רגעים שמתחברים לסיפור" תיעוד אותנטי של חילוץ שתי גיסות יהודיות עם שמונת ילדיהן בעזרת יד לאחים, מכפר ערבי עוין.


תגובות המשתתפות ביום העיון היו מעורבות. מחד, הלם ותדהמה מהיקף התופעה בכל המגזרים שהגיעה גם אליהן הביתה, ומאידך התפעלות רבה מהעבודה האינטנסיבית ומהמענה הרחב שיד לאחים מציע. או כפי שסיכמה זאת אחת ממנהלות בתי הספר שהשתתפה: "גרמתן לנו להרגיש את החורבן אך נטעתם בנו הרבה תקווה".


 

 

קביעת מזוזות בדירות החדשות של ניצולות יד לאחים

 

 

ה-1.8 בכל שנה, הוא אולי התאריך הפופלארי ביותר בלוח השנה למעבר דירה. התקופה הזו בימי החופש הגדול, מתאימה כמו ככפה ליד למשפחות רבות שרוצות לעבור למקום מגורים אחר, אך בו בעת גם לא לקרוע את ילדיהן באמצע שנת הלימודים מסביבתם ומבית הספר.


8 ניצולות יד לאחים החליטו לעבור גם הן דירה בתקופה הזו ויד לאחים עזר למי מהן שביקשה, גם בנושא הזה. בתמונה הזו נראה פעיל יד לאחים קובע מזוזה בפתח ביתה של אחת הניצולות שעברה מדירת המסתור של יד לאחים לדירת הנמצאת בקרבת מקום עבודתה.

 

 

 

 

אתם מוכנים? בסוף השבוע המלך בשדה! כל הפרטים

 

 

בשבת הקרובה וביום ראשון שאחריה יחול ראש חודש אלול – החודש האחרון בלוח השנה היהודי. באופן טבעי, משמש החודש כהכנה לקראת השנה החדשה הממשמשת ובאה. זהו חודש במהלכו עורכים "חשבון נפש" ומסכמים את אירועי השנה החולפת כדי להשתפר לקראת בוא הימים הנוראים.


מה קרה בחודש אלול?
בהיסטוריה היהודית חודש אלול הוא חודש של סליחה וכפרה.

היה זה ארבעים יום לאחר שמשה עלה להר סיני, למחרת היום בו קיבלו בני-ישראל את התורה במעמד רווי הוד למרגלות הר סיני. על פי חישוביהם היה משה אמור לרדת מן ההר באותו היום, וכשהוא בושש להגיע הם האמינו שמת, החליטו למצוא לעצמם מנהיג אחר ויצרו עגל זהב אותו הם עבדו.

למחרת – בשבעה עשר בתמוז – ירד משה מן ההר ולוחות הברית בידו. כשראה את היהודים עובדים לעגל הזהב הוא השליך את הלוחות אל הארץ ושברן. לאחר-מכן הוא שב אל ההר כדי להתחנן לבורא העולם שימחל לבניו על החטא החמור שביצעו.


בראש חודש אלול שב משה אל ההר בפעם השלישית ובידיו שתי לוחות, עליהם שוב יחרוט האלוקים את עשרת הדיברות. הוא שהה על ההר ארבעים יום, מראש חודש אלול ועד ליום כיפור - אז מחל האלוקים מחילה גמורה על חטא העגל ואמר: "סלחתי, כדבריך!"

במהלך שהותו על הר סיני, גילה האלוקים למשה את סוד "שלוש עשרה המידות", פסוקים מיוחדים המתארים את מידות הרחמים של בורא העולם. בכל פעם שבני-ישראל יאמרו פסוקים אלו הם יעוררו את רחמיי, אמר. מני אז, ארבעים יום אלו הם ימי רחמים וסליחות.


המשמעות המיסטית של חודש אלול
אלול הוא ראשי תיבות של אני לדודי ודודי לי. פסוק זה לקוח מתוך ספר שיר השירים המתאר את אהבת ישראל והאלוקים באמצעות משל מאהבת בעל ('דוד') ואישה. פסוק זה מתאר היטב את האהבה השוררת בין בני ישראל - ה'אישה', וה'בעל' - בורא העולם.


רבי שניאור זלמן מליאדי המשיל את חודש אלול למלך הנמצא בשדה ופוגש את נתיניו. שם, יכולים כולם לגשת אליו ולשטוח את בקשותיהם והמלך מקבל את פניהם בסבר פנים יפות ומחייך אליהם. חודש אלול הוא זמן בו מלך העולם נמצא ב'שדה' וניתן להגיע אליו בקלות.


מה עושים בחודש אלול?


תוקעים בשופר: בכל יום בחודש אלול (למעט בשבתות ובערב ראש השנה) תוקעים בשופר. תקיעת השופר נועדה לעורר את האנשים לחזור בתשובה ולתקן את מעשיהם, כמו שנאמר: "היתקע שופר בעיר ועם לא יחרדו?"


מאחלים כתיבה וחתימה טובה: כאשר שולחים מכתבים זה לזה, מוסיפים את האיחול: כתיבה וחתימה טובה.


פרק כ"ז: בתפילת השחרית ובתפילת המנחה, מוסיפים את פרק כ"ז בתהילים. הפרק נפתח בפסוק: "לדוד; ה' אורי וישעי, ממי אירא? ה' מעוז חיי, ממי אפחד?"


שלושה פרקי תהילים: הבעל שם טוב תיקן לומר מא' אלול ואילך שלושה פרקי תהילים לפי הסדר בכל יום עד ליום כיפור. ביום כיפור אומרים שלושים-ושישה פרקים, ובכך מסיימים את ספר התהילים.


בדיקת התפילין והמזוזות: נהוג לבדוק את התפילין והמזוזות בחודש זה.


סליחות: כשבוע לפני ראש השנה אומרים את ה"סליחות", תפילות מיוחדות המבקשות מבורא העולם שנה טובה ומבורכת. הספרדים נוהגים לומר את ה"סליחות" מראש חודש אלול ואילך.


עורכים חשבון נפש: את חודש אלול יש להקדיש לסיכום מעשינו בשנה החולפת, מתוך רצון לתקן את הדרוש תיקון לקראת השנה החדשה.


מתוך אתר he.chabad.org.
תודתנו נתונה להם

 

 

 

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100